Wtorek, 2024-04-23

Imieniny: Ilony, Jerzego

"Perły Południa"

W dniach 31 maja do 2 czerwca 2023r. członkowie SKKT-PTTK przy Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pniewach wybrali się na wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego, Wieliczki, Krakowa oraz Tyńca pod opieką nauczycieli – Jolanty Woropaj, Ewy Krumryk i Lucyny Węglarz.

Pierwszego dnia zwiedzili - Ojcowski Park Narodowy, zamek w Pieskowej Skale, Maczugę Herkulesa, Ojców oraz spacerowali doliną Prądnika. Wieczorem wybrali się papieskim pociągiem z Wieliczki do Krakowa, gdzie przechadzali się po największym w Europie centrum handlowym - Galerii Krakowskiej. Dla niektórych uczestników największą atrakcją był pierwszy w życiu przejazd pociągiem.

Drugiego dnia zobaczyli Kraków: Kazimierz (żydowską dzielnica Krakowa), historyczny zespół miasta, Wawel, ul. Franciszkańską i słynne okno papieskie, Sukiennice. O godz. 13: 00 wysłuchali hejnału granego z wieży Kościoła Mariackiego. Odwiedzili również smoka wawelskiego i jedyny w Polsce pomnik psa Dżoka.

Wieczorem podziwiali Kopalnię Soli we Wieliczce i Muzeum Żup Krakowskich. W tym dniu nasz kierowca Pan Henryk zrobił niespodziankę z okazji Dnia Dziecka częstując wszystkich cukierkami z firmy Wawel.

Ostatniego dnia byli w najstarszym w Polsce Opactwie Benedyktynów w Tyńcu.

Przez trzy dni była słoneczna pogoda i wszystkim dopisywał dobry humor. Uczniowie wrócili do domu zadowoleni i czekają na następną wycieczkę, która odbędzie się w przyszłym roku szkolnym najprawdopodobniej do Trójmiasta.

Napisała i foto: L. Węglarz