Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wlkp. w Pniewach

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 6396904
    • Do końca roku: 251 dni
    • Do wakacji: 58 dni
  • Kalendarium

    Środa, 2024-04-24

    Imieniny: Bony, Horacji

Sylwetki Powstańców - Jan Jachmann

Jan Jachmann urodził się w 1884 r. w Pniewach. Z zawodu był stolarzem. Przed wojną prowadził własny warsztat stolarski, w którym zatrudniał 14 pracowników.  W czasie Powstania Wielkopolskiego był współzałożycielem tajnej organizacji powstańczej. Dowódca 4 pniewskiej kompani powstańczej, brał udział w obronie stadniny koni w Sierakowie i walkach pod Kamionną.

 

Jan Jachmann charakteryzował się dużą aktywnością w życiu społecznym. Był  współzałożycielem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, prezesem Towarzystwa Przemysłowego w Pniewach, radnym miasta, delegatem na Polski Sejm Dzielnicowy w Poznaniu, który obradował w dniach 3 – 5 grudnia 1918 r. Sejm ten wytyczył drogę działania ruchu polskiego na najbliższą przyszłość, zwłaszcza w Wielkopolsce, na Pomorzu i Górnym Śląsku.

 

W 1920 roku ożenił się z Eleonorą Morawską z Pniew, z którą miał czworo dzieci (Janusz, Lucjan, Maria, Elżbieta). Swoim dzieciom wpoił miłość do Ojczyzny.

 

3 grudnia 1939 r. został aresztowany przez Niemców (areszt znajdował się na Rynku w posesji państwa Przewoźnych). Następnie całą rodzinę wywieziono wagonami bydlęcymi ido więzienia we Wronkach, a następnie wysiedlono  do Jędrzejowa, gdzie przebywali do 1945 r.

 

 

W marcu 1945 r. powrócił z rodziną do Pniew. Zmarł w 1946 r.

  

  

Wywiad z panem Lucjanem Jachmannem, synem Jana, przeprowadziła Maria Schmidtchen