PROGRAM EDUKACYJNY - BIEG PO ZDROWIE

„Bieg po zdrowie” to nowy program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami.

To na nas – osobach dorosłych – spoczywa odpowiedzialność za przebieg rozwoju najmłodszych. Profilaktyka palenia tytoniu jest ważnym zadaniem i powinna być na stałe wpisana w działania edukacyjno-wychowawcze.

Grupa, do której skierowany jest nowy program, to dzieci w IV klasie szkoły podstawowej (grupa wiekowa 9-10 lat).

Główne cele programu:

· opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży

· pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego.

· zwięk­szanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kon­tekście szkodliwości palenia papierosów.

Zajęcia w programie „Bieg po zdrowie” realizowane są za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców. Podstawą zajęć jest stymulowanie kreatywności i aktywności. Bohaterami łączącymi treści poszczególnych spotkań jest dwoje uczniów czwartej klasy szkoły podstawowej, Natalia i Kuba. Wydarzenia z ich życia będą tłem poruszanych tematów.

Będziemy zachęcać uczniów do aktywnego udziału w zajęciach. Zdobytą wiedzę i umiejętności uczniowie będą mogli stosować w codziennym życiu.

Podczas cyklu zajęć dzieci będą:

· dyskutować,

· wymieniać doświadczenia, spostrzeżenia, refleksje i pomysły,

· przeprowadzać wywiady z osobami niepalącymi,

· liczyć koszty palenia papierosów,

· pracować w grupach przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów

· tworzyć komiks z bohaterami programu.

Program jest skierowany także do rodziców i opiekunów uczniów, gdyż zwiększa to skuteczność programów profilaktycznych.

Do programu przygotowano atrakcyjne, bogato ilustrowane materiały:

· podręcznik dla nauczyciela;

· zeszyt ćwiczeń dla ucznia;

· plakaty;

· ulotkę informacyjną dla rodziców;

· filmy edukacyjne dla rodziców i nauczycieli.

Magdalena Kwaśna

Klaudia Buszkiewicz - Michalak

LIST DO RODZICÓW - TUTAJ

PREZENTACJA CZ.I - TUTAJ

BIEG PO ZDROWIE W KLASACH 4 – PODSUMOWANIE PROJEKTU.

W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie klas 4 realizowali program edukacyjny ,,Bieg po zdrowie’’

Jest to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej, który opracowany został w Głównym Inspektoracie Sanitarnym. Nadrzędnym  jego celem jest zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.

Główne cele programu to:

• opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży
  • pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego.
  • Zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów

Program został zrealizowany w postaci 6 lekcji tematycznych:

1.Palenie jest niezdrowe.

2. Jak się nie dać złowić nałogowi?

3. Dlaczego jest coraz więcej osób, które nie palą papierosów?

4. Palenie szkodzi!

5. Jak to zrobić, żeby nie palić?

6. Jak to zrobić, żeby inni nie palili?

Zajęcia dla rodziców.

Zajęcia realizowane były za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku uczniów. Podczas cyklu zajęć dzieci m.in. liczyły koszty jakie generuje palenie papierosów, pracowały przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów. Nie zabrakło zadań plastycznych. Uczniowie wykonywali plakaty profilaktyczne oraz komiksy – poradniki z przekazem profilaktycznym, utrwalające zachowania asertywne. Podstawą zajęć było stymulowanie kreatywności i aktywności. Uczniowie byli zachęcani do aktywnego udziału poprzez dyskusje, wymianę doświadczeń, spostrzeżeń czy pomysłów. Dzięki zajęciom uczniowie nauczyli się asertywności w zakresie uzależnień.

Z realizacją programu zapoznani  byli również rodzice. Przeprowadzono z nimi oraz innymi członkami rodziny rozmowy i krótkie wywiady z których wysunięto konstruktywne wnioski.

Koordynator programu

Magdalena Kwaśna