Sylwetki Powstańców - Jan Jachmann

Urodził się w 1884r. w Pniewach. Z zawodu był stolarzem. Przed wojną prowadził własny warsztat stolarski, w którym zatrudniał 14 pracowników.

W czasie Powstania Wielkopolskiego był współzałożycielem tajnej organizacji powstańczej. Dowodził 4. pniewską kompanią powstańczą, brał udział w obronie stadniny koni w Sierakowie i w walkach pod Kamionną.

Charakteryzował się dużą aktywnością w życiu społecznym. Należał do współzałożycieli Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, prezesował Towarzystwu Przemysłowemu w Pniewach, zasiadał w radzie miasta. Jachmann został także delegatem na Polski Sejm Dzielnicowy w Poznaniu, który obradował w dniachod 3 do 5 grudnia1918r. Sejm ten wytyczył drogę działania ruchu polskiego na najbliższą przyszłość, zwłaszcza w Wielkopolsce, na Pomorzu  i Górnym Śląsku. W 1920 r. ożenił się z Eleonorą Morawską. Swoim dzieciom wpoił miłość do ojczyzny.

3 grudnia 1939r. aresztowali go Niemcy (areszt znajdował się na Rynku w posesji państwa Przewoźnych). Następnie całą rodzinę Jachmanna wywieziono wagonami bydlęcymi do więzienia we Wronkach, później wysiedlono ich do Jędrzejowa, gdzie przebywali do 1945r.  W marcu 1945r. powrócił z rodziną do Pniew. Zmarł w 1946r.

Źródła:

Wywiad z panem Lucjanem Jachmannem, synem Jana, przeprowadziła Maria Schmidtchen.

Być i pamiętać ….