Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wlkp. w Pniewach

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 6268258
    • Do końca roku: 278 dni
    • Do wakacji: 85 dni
  • Kalendarium

    Czwartek, 2024-03-28

    Imieniny: Anieli, Kasrota

Sylwetki Powstańców - Bronisław Kałek

                   

     

Mój dziadek urodził się w dniu 29 kwietnia 1899 roku w Podrzewiu w wielodzietnejrodzinie. Miał liczne  rodzeństwo : 3 siostry / Marysia, Stanisława, Bronisława/ oraz    5 braci  / /Czesław, Józef, Stanisław, Antoni, Franciszek/. Rodzice  dziad Antonina i Stanisław Kałek byli właścicielami 30 ha gospodarstwa rolnego w Podrzewiu. Ich gospodarstwo specjalizowało się w produkcji zboża oraz hodowli byków rozpłodowych.

     Dziadek w wieku 18 lat został wcielony do niemieckiego wojska  jako rekrut, do jednostki stacjonującej we Frankfurcie,  brał udział w I wojnie światowej  / zachowała się fotografia rekruta wysłana pocztą w dniu 29 .06.1917 roku/. Brał czynny udział z bronią w  ręku od 07.01.1919 do 15.02.1919 roku w trakcie wypierania Niemców (Grenzschutz) w walkach przy  zdobywaniu miejscowości : Międzychód, Zbąszyń i okolic pod dowództwem ppor. Napierała na froncie zachodnim.

     Po zakończeniu I Wojny Światowej wrócił do rodzinnego domu w Podrzewiu i w styczniu dołączył do Powstania. Za udział w Powstaniu, w  dniu 27 sierpnia 1957 został odznaczony Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym. Był też uprawniony do noszenia oznaki pamiątkowej 14 Dywizji Piechoty Wlkp ,1 Dywizja Strzelców Wielkopolskich – zachowała się legitymacja z dnia 26 września 1938 roku podpisana przez Generała Brygady Franciszka Wład.

     W 1927 roku w czerwcu / po ślubie/ moi dziadkowie przeprowadził się do Pniew  i  zamieszkali przy ul. Wronieckiej 7.  Tam też urodziły się ich dwie  jego córki : Benia Kałek – Gajewska   i  Zosia Kałek – Łęszczak. Jak wyglądało życie moich dziadków do czasu wybuchu II Wojny Światowej i z czego się utrzymywali nie wiem. Z przekazów rodzinnych wynika tylko, że babcia Władysława była wziętą krawcową. 

     Kiedy wybuchła II wojna światowa, dziadek został zmobilizowany i walczył na froncie zachodnim. Wzięty do niewoli został wywieziony do stalagu w miejscowości Meklenburg na terenie Niemiec. Z przekazu mojej mamy Beni wynika, że babcia Władysława przez jakiś czas ukrywała sztandar Powstańców Wielkopolskich. Co dalej działo się ze sztandarem nie wiem tym bardziej, że babcia wraz z córkami została wysiedlona przez Niemców i zamieszkała przy ul Jeziornej.  Tam też zastał rodzinę Bronisław Kałek po powrocie z niewoli.

     Od września 1945 roku podjął pracę w Gimnazjum w Pniewach gdzie wykonywał obowiązki woźnego a rodzina otrzymała małe mieszkanie. W 1956 roku wybudował dom przy ul. Turowskiej 42 na działce otrzymanej z nadania dóbr rycerskich, którą w późniejszym czasie wykupił na własność. 

     Zmarł we własnym domu po długiej chorobie 01.01.1966 roku. Pochowany jest  na cmentarzu parafialnym w Pniewach.

Tyle ze wspomnień mojej mamy oraz jej krótkich odręcznych zapisków.

A jak ja pamiętam  mojego dziadka Powstańca ?

Był ciepłym, uśmiechniętym starszym panem, który fantastycznie potrafił opowiadać bajki w gwarze poznańskiej. Jednak nigdy nie opowiadał mi o Powstaniu. Pamiętam, że w klapie świątecznego garnituru miał wpiętą miniaturkę Krzyża Powstańców Wielkopolskich.  Pamiętam, że w każdą niedzielę po sumie spotykał się w Gospodzie ze swoimi kolegami. Byłam zbyt mała żeby zrozumieć czego dotyczyły rozmowy.

Wpisany do „Złotej Księgi Pamięci Mieszkańców Ziemi Dusznickiej” pod pozycją nr 41.

                                                                

Uchwałą Rady Państwa nr: 12.06-0.953 z dnia 1957-12-06

odznaczony Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym.

Nr legitymacji B-41452.

        

                        

           

 

Biografię spisała wnuczka Bronisława Kałek Grażyna Grajewska

na podstawie zapisków swojej mamy Benigny oraz spostrzeżeń własnych.