Efekty projektu.

• Co projekt wniósł do szkoły…

Realizacja Projektu, która obejmowała  dwie grupy uczniów spowodowała  upowszechnienie kształcenia przez rozwiązywanie problemów oraz stosowanie metody projektów, jako sposobów realizacji zajęć pozalekcyjnych. Wszelkie działania uczniów zaangażowanych w projekcie były realizowane na platformie cyfrowej. Wartością dodaną Projektu, poza poprawą wyników w egzaminach zewnętrznych, były niewątpliwie zbiory materiałów cyfrowych, wypracowanych przez uczniów i związanych z najbliższym środowiskiem lokalnym.

• W ramach projektu zrealizowano następujące działania merytoryczne:

1. Dla dyrektorów szkół biorących udział w projekcie zorganizowano  dwa seminaria – jedno na rozpoczęcie projektu, drugie na jego zakończenie. Seminaria dotyczyły wdrożenia w szkołach programu rozwojowego
w zakresie stosowania TIK w nauczaniu.

2. Dla nauczycieli pełniących w projekcie funkcję opiekunów grup uczniowskich, przeprowadzono warsztaty i seminaria poświęcone projektowej metodzie w zajęciach pozalekcyjnych.

3. W okresie od stycznia 2014 do maja 2015 przeprowadzono  zajęcia pozalekcyjne dla uczniów metodą aktywizującą. W każdym roku szkolnym zostały  zrealizowano jedną edycję zajęć w 2 grupach po około 10 uczniów (w każdej grupie utworzono  2 zespoły uczniów). Jedna edycja  obejmowała 45 godzin lekcyjnych oraz 5 dodatkowych godzin do dyspozycji nauczyciela, dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

4. Uczniowie na zajęciach poszukiwali i gromadzili informacje o słynnych Wielkopolanach.

5. Ostatecznym efektem pracy uczniów było  opracowanie w sposób multimedialny zgromadzonych materiałów i opublikowanie ich w Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolan. W ramach I i II edycji  przygotowali 8 biogramów osób zasłużonych dla Małej Ojczyzny.

6. Uczniowie uczestniczyli w prowadzonej online na portalu Moja Wielkopolska grze edukacyjnej. Pytania i zadania do realizacji w grze zostały opracowywane przez zespoły uczniowskie.

•   Wyposażenie techniczne szkoły ( budynek D):

I. Wyposażenie serwerowni szkolnej:

W budynku szkoły  uruchomiono serwerownię , w skład której wchodzą  następujące elementy:

1. Szafa serwerowa 16U wraz z wyposażeniem do pomieszczenia GPD w szkole.

2. UPS podtrzymujące zasilanie dla urządzeń w szafie serwerowej wyposażone w ochronę łącza internetowego oraz moduł zdalnego zarządzania.

3. Router brzegowy zapewniający dostęp do Internetu.

4. Przełącznik sieciowy z technologią PoE, 24x1000 Mb/s zapewniający uruchomienie sieci radiowej WiFi w standardzie 802.11bgn.

5. Kontroler sieci bezprzewodowej WiFi w formie urządzenia fizycznego lub kontrolera wirtualnego na serwerze.

6. Serwer 1U wraz z kartą zdalnego zarządzania w obudowie rack 19 cali do zamontowania w szafie dystrybucyjnej GPD.

7. Oprogramowanie systemowe serwera: VM-ware standard, MS Server.

II. Sieć bezprzewodowa na terenie szkoły wraz z niezbędnym okablowaniem logicznym:

W  szkole  zrealizowano sieć bezprzewodową zapewniającą dostęp od zasobów szkoły, zasobów serwerowni regionalnej oraz Internetu. W ramach realizacji zadania wykonano następujące prace:

1. Symulacja elektroniczna i projekt sieci bezprzewodowej dla budynku szkoły.

2. Instalacja okablowania strukturalnego niezbędnego do zrealizowania docelowej sieci radiowej WiFi w szkole.

3. Montaż  5 punktów dostępowych wg wcześniej wykonanego projektu technicznego.

(Ze środków  własnych szkoła sfinansowała zakup i montaż dodatkowych 11 punktów dostępowych, tak aby cały budynek objąć zasięgiem   WiFi) .

4. Instalacja kontrolera sieci bezprzewodowej w szafie serwerowej szkoły w formie urządzenia fizycznego lub serwera wirtualnego na serwerze fizycznym.

III. Wyposażenie szkolnego laboratorium projektowego:

Na potrzeby realizacji projektu szkoła otrzymała  urządzenia mobilne:

1. Komputer przenośny typu laptop - 2 szt.

2. Tablet - 3 szt.