Bezpiecznie to wiedzieć i znać.

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła ponownie przystąpiła do realizacji programu profilaktycznego ,,Bezpiecznie to wiedzieć i znać’’ realizowanego we współpracy z Policją. Inicjatorem działań jest Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.

Adresat: uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Pniewach

Czas trwania: rok szkolny 2020/2021

Osoby odpowiedzialne: wychowawcy klas I-III

Koordynator: Barbara  Wieczorek

Cele projektu: Celem podstawowym programu jest wyposażenie najmłodszych uczniów naszej szkoły w umiejętności i nawyki rozpoznawania oraz zapobiegania zagrożeniom oraz kształtowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Tematyka:

,,Bezpieczna droga’’
,,Sam w domu’’

,,Bezpieczna zabawa’’

,,Potrafię udzielić pierwszej pomocy’’

,,Zagrożenia w sieci’’

,,Bezpiecznie spędzam wolny czas’’

Zaplanowano:

-  spotkania z policjantami

- pokaz filmów edukacyjnych,

- przeprowadzenie konkursów o bezpieczeństwie na poziomach klas,

- gry, zabawy, krzyżówki o w/w tematyce

Podsumowanie projektu profilaktycznego ,,Bezpiecznie to wiedzieć i znać’’

W bieżącym roku szkolnym 2020/2021 nasza szkoła ponownie przystąpiła do realizacji programu profilaktycznego ,,Bezpiecznie to wiedzieć i znać’’ realizowanego we współpracy z Policją. Inicjatorem działań był Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.

Celem projektu było wyposażenie najmłodszych uczniów naszej szkoły w umiejętności i nawyki rozpoznawania oraz zapobiegania zagrożeniom oraz kształtowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Ze względu na sytuację epidemiczną związaną z wirusem covid19 spotkania z policjantami mogły się odbyć dopiero w miesiącach lutym i marcu w ściśle określonym reżimie sanitarnym. Spotkania odbyły się dla wszystkich klasach pierwszych. Uczniowie przyswoili zasady bezpiecznego poruszania się ulicami miast w drodze do i ze szkoły. Poznali podstawowe zasady ruchu drogowego. Zwrócili uwagę na konieczność noszenia przez uczniów elementów odblaskowych . Pierwszaki nauczyły się również przyjmować pozycję obronną w sytuacji ataku psa. Zostali także poinformowani o tym, że nigdy nie należy rozmawiać z osobami nieznajomymi. Policjanci przypomnieli nazwy numerów telefonów alarmowych, dzięki którym uczniowie mogą uzyskać pomoc. Zwrócili także uwagę na bezpieczne zachowanie uczniów w szkole.

Pierwszoklasiści brali czynny udział w konkursach plastycznych, które były organizowane przez Komendę Powiatową Policji w Szamotułach. Działania te miały na celu zwiększenie bezpieczeństwa wśród najmłodszych dzieci na drodze oraz podczas zabaw.

W styczniu uczniowie klas pierwszych wzięli udział w Powiatowym Konkursie Plastycznym Odblaskowo-Bezwypadkowo. Zadaniem uczniów było opracowanie logo elementu  odblaskowego. Wyróżnienie w konkursie uzyskał Wiktor Werner z klasy 1e.

Ze względu na covid19 w tym roku szkolnym nie przeprowadzono konkursów o bezpieczeństwie.

Nauczyciele w klasach prezentowali uczniom filmy edukacyjne:

,,Bezpieczeństwo na drodze’’

,,Bezpieczne zachowania’’

,,Bezpieczna droga do szkoły’’

,,Zasady ruchu drogowego’’

,,Bezpieczeństwo w sieci’’

,,Bezpieczeństwo dziecka’’

,,Nie rozmawiaj z nieznajomym’’

,,Bezpieczne wakacje’’

Na bieżąco odbywały się zabawy, gry i krzyżówki o w/w tematyce.

Koordynator: Barbara Wieczorek