Maraton pisania listów.

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka - 10 grudnia – to rocznica uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Dokument ten został uchwalony 10 grudnia 1948 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, a jego wartości są podstawą działalności Amnesty International.

Organizacja bada, dokumentuje i publikuje raporty o przypadkach naruszeń praw człowieka na całym świecie. Podejmuje  praktyczne i skuteczne działania w celu powstrzymania naruszeń oraz pomocy ofiarom. Jednym z działań jest organizowanie Maratonu Pisania Listów - największej globalnej akcji na rzecz praw człowieka: na całym świecie rok do roku łączą siły, aby wspólnie wysyłać apele listowne do władz i wyrazy solidarności w sprawach kilku konkretnych osób, których prawa człowieka są łamane.

Nasza szkoła bierze udział w Maratonie  Pisania Listów – w tym roku inaczej, on-line.

Uczniowie klas 8A, 8B, 8C, 8D, 7D, 7C, 6E i 4A realizowali wspólnie z UNICEF projekt: „DZIECI PRAWA – WSPÓLNA SPRAWA”. Podsumowanie zaplanowaliśmy w tym szczególnym dniu, pamiętając, że „dziecko to też człowiek tylko mały”. Gościem spotkania będzie przedstawicielka Amnesty International – pani  Justyna Kuzar, która opowie o akcji  Maratonu Pisania Listów.

Apelujemy do wszystkich uczniów naszej szkoły o włączenie się do akcji: wybraliśmy jedną z bohaterek  tegorocznego Maratonu – Jani Silva, urodzoną w samym sercu kolumbijskiej Amazonii, poświęciła swoje życie ochronie drzew i ziemi niezbędnych dla naszego przetrwania. Od szesnastego roku życia wspiera rolników campesino z Putumayo – położonego na południu kraju regionu, który charakteryzuje się jedyną w swoim rodzaju bioróżnorodnością. Działalność Jani skonfliktowała ją z tymi, którzy chcą zawładnąć znajdującymi się w regionie zasobami ropy naftowej. Nękają ją nieznani napastnicy, a jej życie jest w niebezpieczeństwie.

Każdy uczeń może wesprzeć  Jani Silva. Zrób pracę plastyczną – pokaż naszą ziemię ojczystą, przyrodę, naszą okolicę – jest dla nas równie ważna jak amazońska ziemia dla Jani Silva. A może zrobisz zdjęcie okolicy z dopiskiem  wsparcia? Szczegóły zamieścimy w dzienniku Librus.

Każdy dorosły także może wziąć udział w Maratonie, poniżej link: https://maraton.amnesty.org.pl/

koordynator projektu: Arleta Paprocka