Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wlkp. w Pniewach

 • Statystyki

  • Odwiedziny: 4971463
  • Do końca roku: 101 dni
  • Do wakacji: 274 dni
 • Kalendarium

  Czwartek, 2023-09-21

  Imieniny: Darii, Mateusza

Rocznica Powstania Wielkopolskiego

 

(…) Przyjechał ambasador Muzyki,
Emisariusz polskości,
Paderewski;
Poznań w chorągwiach i światłach
Na powitanie śpieszy.
Pod Bazarem chrzęst kroków i śpiew
Wielotysięcznej rzeszy.(…)

Sto dwa lata temu, mieszkańcy Poznania i Wielkopolski, chwycili za broń i po dwóch miesiącach walk przyłączyli swój region do niepodległej Polski. Uzyskana wtedy wolność była darem bezcennym.
27 grudnia 1918 roku, po płomiennym przemówieniu powracającego do kraju Ignacego Paderewskiego wybuchło Powstanie Wielkopolskie.

Odpowiedź na pytanie, dlaczego tak wielu młodych ludzi sięgnęło po broń i stanęło do walki o niepodległość, zawiera się w słowie „patriotyzm”.

Patriotyzm ów wykuwał się w ciężkich zmaganiach z naporem germanizacyjnym.

Strajk Dzieci Wrzesińskich, Wóz Drzymały, Hakata ale także praca organiczna, to symbole tej Najdłuższej Wojny Nowoczesnej Europy.

Postawa powstańców wielkopolskich jest dla nas zobowiązaniem, któremu musimy być wierni. Są rzeczy tak wielkie, których wyrzec się nie wolno.

W nadchodzących dniach dziękujmy tym, którzy wtedy, 102 lat temu, nie szczędzili sił, zdrowia, a nawet życia aby bronić Polski. Oddajmy hołd pokoleniom Polaków, którym Ojczyzna zawdzięcza najwięcej – zawdzięcza swoją tożsamość i niezależny byt.

Najpełniejszą formą pamięci będzie udekorowanie naszych miast i domostw flagami narodowymi i powstańczymi, organizacja przedsięwzięć edukacyjnych on-line dotyczących Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 oraz pogłębienie wiedzy własnej o Powstaniu.

Chwała poległym Powstańcom, chwała Bohaterom!