Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wlkp. w Pniewach

 • Statystyki

  • Odwiedziny: 3427114
  • Do końca roku: 227 dni
  • Do wakacji: 38 dni
 • Kalendarium

  Wtorek, 2021-05-18

  Imieniny: Alicji, Edwina

14 kwietnia, obchodzimy Święto Chrztu Polski!

1055 lat temu Mieszko I przyjął chrzest, tym samym wprowadzając Polskę w krąg i dziedzictwo cywilizacji łacińskiej. Co kierowało księciem - prawdziwa wiara czy interes polityczny?

Narodowe Centrum Kultury wyprodukowało film dokumentalny w reżyserii Macieja Pawlickiego „Meso Dux Baptizatur”, czyli „Książę Mieszko Ochrzczony”. Film przedstawia Chrzest Mieszka I widziany oczami Amerykanina, historyka Philipa Earla Steele'a z Idaho.

Zafascynowany historią Polski Amerykanin podąża śladami Mieszka i przeprowadza dowód swej tezy, że Polacy od lat trwają w, dawno na Zachodzie odrzuconym, materialistycznym dogmacie burkhardowskim, jakoby jedyną motywacją władców była zimna kalkulacja polityczna i cywilizacyjna. Tezę jego potwierdza kilku innych naukowców, że Mieszko po prostu uwierzył w Boga, uwierzył w Chrystusa jako Boga. Podobnie jak Konstantyn Wielki.

Film zrealizowano w Idaho (USA), w Rzymie, Poznaniu, Gnieźnie, Podkowie Leśnej, Warszawie, na Ostrowie Lednickim. Zawiera też ostatni wywiad, swoisty testament Ojca Jana Góry (nagrany kilka tygodni przed jego śmiercią). W filmie zobaczymy też inscenizację Chrztu Mieszka zrealizowaną w romańskiej rotundzie z udziałem aktorów i rekonstruktorów.

Zapraszamy Państwa do obejrzenia, trwającego godzinę lekcyjną, filmu edukacyjnego. Zachęcamy nauczycieli do wykorzystania materiału na lekcjach historii czy godzinie wychowawczej. To ciekawe spojrzenie na niezwykle ważne i przełomowe wydarzenie w dziejach Polski stanowi nie tylko atrakcyjną propozycję dla uczniów, ale też może stać się punktem wyjścia do interesujących dyskusji.

 

Z poważaniem

Wielkopolski Kurator Oświaty

Robert Gaweł