Szlakiem Emilii

W sobotnie przedpołudnie 25 września 2021 r. rozpoczęło działalność Szkolne Kółko Rowerowe.

Przez kolejne soboty grupa cyklistów pod opieką nauczycieli p. Wacława Kwaśnego i p. Dariusza Norka będzie przemierzała  drogi w okolicy Pniew. Każda trasa to ok. 20 kilometrów po ciekawych krajoznawczo i przyrodniczo okolicach Gminy  Pniewy i gmin sąsiednich.

Pierwsza sobotnia  wycieczka rozpoczęła się  o godz. 9.00. Spod Szkoły ruszyliśmy  przez Dąbrowę  do Zgierzynki.  Po krótkim odpoczynku na Zgierzynieckim Uroczysku ekipa udała się przez Posadowo do Pakosławia, miejscowości  związanej z dobrze zapamiętaną  w Pniewach  Emilią Sczaniecką.  Następnie w Brodach zajrzeliśmy do pięknego zabytkowego drewnianego kościoła św. Andrzeja Apostoła, tuta została ochrzczona urodzona w Brodach wspomniana Emila. Przy kościele mieliśmy okazję zapoznać się z bardzo długą listą poległych w I wojnie światowej mieszkańców parafii, walczyli w niemieckich mundurach za obcą  sprawę.  Z Brodów szlak poprowadził polną drogą ponownie do Zgierzynki, gdzie jeszcze na chwilę była okazja zatrzymać się przy odrestaurowanym konnym wozie strażackim, pamiątką XIX wiecznej techniki pożarniczej.  Tuż przed godziną 12.00 w dobrych nastrojach zakończyliśmy pierwszą wyprawę. W kolejną sobotę 2.10. następna wycieczka. Zgłoszenia do opiekunów Koła - p. Wacława Kwaśnego i p. Dariusza Norka. Miło nam, że w pierwszej wycieczce uczestniczył też rodzic pan Krzysztof Obrocki.  Zapraszamy na wspólne wyjazdy.

D.N.