Imieniny: Agnieszki, Amalii

Byliśmy na Ogólnopolskim Rajdzie Szlakiem Powstania Wielkopolskiego z metą w Lusowie.

Dnia 10 października 2021r. odbył się XXXIV Ogólnopolski Rajd Szlakiem Powstania Wielkopolskiego do Lusowa.

Celem imprezy było uczczenie kolejnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego, poznawanie walorów krajoznawczych Gminy Tarnowo Podgórne, zachęcanie do aktywnego wypoczynku w dni wolne od zajęć lekcyjnych, popularyzowanie turystyki pieszej.

Szkołę Podstawową im. Powstańców Wielkopolskich w Pniewach reprezentowało 40 uczniów z klas IV i V oraz 4 nauczycieli (A. Twardosz, L. Idziak, K. Syk, J. Woropaj). Trasa rajdu biegła przez las wokół Jeziora Lusowskiego. Po dotarciu na metę uczniowie bardzo chętnie brali udział w konkurencjach sprawnościowych oraz jedli smaczną grochówkę.

Uczestnicy rajdu byli w Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Lusowie, gdzie obejrzeli pamiątki, dokumenty i fotografie przedstawiające Powstańców Wielkopolskich. Szczególną uwagę zwrócili na postać Józefa Dowbora - Muśnickiego. Pamięć  generała uczcili również chwilą ciszy i krótką modlitwą nad jego mogiłą znajdującą się na cmentarzu parafialnym w Lusowie.

XXXIV Rajd Szlakiem Powstania Wielkopolskiego dostarczył dzieciom miłych wrażeń, a także był wyjątkową lekcją patriotyzmu.

Alina Twardosz