Byliśmy na rajdzie w Mniszkach.

Dnia 23 października 2021r. odbył się IV Jesienny Rajd Szlakami Powstania Wielkopolskiego z metą w Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach.

Celem imprezy było uczczenie 103. rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, popularyzowanie turystyki kwalifikowanej, czynnego wypoczynku.

Szkołę Podstawową im. Powstańców Wielkopolskich w Pniewach reprezentowało 63 uczniów. Młodzieżą opiekowało się 5 nauczycieli (L. Węglarz, N. Włodarczyk, A. Rogalska, W. Kaniewska, J. Woropaj), którzy w tym dniu pracowali społecznie.

Trasa rajdu biegła szlakiem czerwonym przez Rezerwat Doliny Kamionki do Mniszek. Na mecie czekało na nas wiele atrakcji. W zabytkowych budynkach folwarcznych zobaczyliśmy warsztaty pokazowe ginących zawodów – kowalski, bednarski, szewski, garncarski, wikliniarski, stanowisko pszczelarza, sprzęty gospodarstwa domowego, dawną szkołę i inne.

Uczniowie chętnie startowali w różnych konkurencjach sprawnościowych. Najlepiej wypadli : K. Śmigielski kl.6b, A. Intek kl.7a, M. Głowacz kl.7e, W. Pupka kl.8e, A. Czekała kl.8f, którzy zdobyli nagrody w postaci dyplomów, książek, sprzętu sportowego. Konkurs wiedzy turystyczno – krajoznawczej będzie podsumowany na następnym rajdzie.

Wszyscy uczestnicy rajdu jedli smaczną zupę grochową lub pomidorową. Otrzymali pamiątkowe znaczki rajdowe,  magnesy oraz pamiętniki ze zwycięskiego powstania.

Tego typu imprezy w dni wolne od zajęć lekcyjnych, pod opieką nauczycieli cieszą się w naszej szkole ogromnym zainteresowaniem. Już teraz zapraszamy uczniów na następny rajd, który odbędzie się na początku grudnia 2021r.

Opiekun SKKT – PTTK

Jolanta Woropaj