Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wlkp. w Pniewach

 • Statystyki

  • Odwiedziny: 3886844
  • Do końca roku: 342 dni
  • Do wakacji: 152 dni
 • Kalendarium

  Niedziela, 2022-01-23

  Imieniny: Fernandy, Jana

Moja rodzinna pamiątka

Uczniowie klas czwartych naszej szkoły dopiero w tym roku zaczęli spotkania z przedmiotem historia. Nie poznają jeszcze wielkich wydarzeń i wybitnych postaci, na to przyjdzie czas później. 

Dowiedzieli się już czym jest historia, jak historycy pracują, czym są źródła historyczne. Wiedzą też, że historię można poznawać nie tylko z kart podręcznika, ale jest obecna bardzo blisko nich i samemu można jej doświadczyć – to historia własnej rodziny.

Poznaniu historii własnej rodziny służył zrealizowany w tym półroczu projekt „Moja rodzinna pamiątka”. Uczestniczyli w nim wszyscy uczniowie klas czwartych. Zadanie polegało na odnalezieniu w rodzinnym domu jakieś wyjątkowej pamiątki, poznanie jej dziejów i przygotowanie opisu, który był prezentowany na forum klasy. Z kart opisu zabytku powstała wystawa, którą można zobaczyć w pracowniach historycznych. Różnorodność pamiątek była olbrzymia i nie sposób ich wszystkich wymienić. Na kartach projektu można zobaczyć stare fotografie, ordery i odznaczenia, powstańczą czapkę, biżuterię, zegary, maszyny do szycia, dawne żelazka, porcelanę, aparaty fotograficzne a nawet dom. Cenne jest, że przy tej okazji każdy uczeń dobrze poznał cząstkę dziejów swojej rodziny. Pomocy uczniom w realizacji projektu udzielali p. Beata Kajzderska i p. Dariusz Norek.

D.N.