Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wlkp. w Pniewach

 • Statystyki

  • Odwiedziny: 4726153
  • Do końca roku: 207 dni
  • Do wakacji: 16 dni
 • Kalendarium

  Środa, 2023-06-07

  Imieniny: Ariadny, Jarosława

Na poznańskich ścieżkach Powstania Wielkopolskiego

Piątek 17 grudnia 2021 r. uczniowie klasy VIII E i VIII G spędzili na wycieczce w Poznaniu.

Najpierw przeszliśmy trasą najważniejszych wydarzeń Powstania Wielkopolskiego w centrum Poznania. Nazwy mijanych ulic przypominają  wydarzenia  sprzed 103 lat. Zaczęliśmy od ulicy 27 Grudnia, to tutaj rozpoczęły się  walki. Potem ulica  Franciszka Ratajczaka, nazwana na część pierwszego poległego powstańca. Następnie Hotel Bazar i Plac Wolności, gdzie 26 stycznia 1919 r. odbyła się uroczysta przysięga powstańczej armii. Na zakończenie spaceru na ulicy Jana Ignacego Paderewskiego zatrzymaliśmy się przed pomnikiem 15 Pułku Ułanów Poznańskich.

Kolejną godzinę spędziliśmy w Poznańskim Muzeum Pyry. „Pyra” to z pewnością  jedyne słowo gwary wielkopolskiej, które jest bezbłędnie rozpoznawane w każdym zakątku Polski. Mogliśmy tutaj na wesoło i na poważnie poznać historię tego ważnego i cennego warzywa. Tak cennego, że w czasach króla Prus Fryderyka II Wielkiego pola ziemniaków strzegło wojsko. Dlaczego? Tego można się dowiedzieć w Muzeum Pyry.

Następnie zajrzeliśmy na poznański Jarmark Bożonarodzeniowy, a na zakończenie wycieczki  w Kinie Plaza zobaczyliśmy premierowy pokaz filmu „Spider-Man: Bez drogi do domu”.

Wycieczkę przygotowali wychowawcy klas p. Agnieszka Raczkowska i p. Dariusz Norek, w opiece nad uczniami pomógł p. Marcin Sarbak.

D.N.