4b i 4c w Toruniu

W piątek, 29.04.2022 r. wczesnym rankiem uczniowie klas 4b i 4c wraz z wychowawcami i opiekunami wyruszyli na wycieczkę do malowniczego Torunia.

Głównym celem wyjazdu było poszerzenie wiedzy dotyczącej dziejów Polski oraz kultury i tradycji związanych z Toruniem.

Pierwszym przystankiem naszej wyprawy była Toruńska Piernikarnia, a w niej samodzielny wyrób pierników historycznych, poprzedzony przysięgą niezdradzenia tajemnych receptur.

Następnie czwartoklasiści udali się do Planetarium na spektakularny seans dotyczący pochodzenia zórz polarnych oraz legend i mitów z nimi związanych.

Stamtąd, wraz z panem przewodnikiem wyruszyliśmy na zwiedzanie Starego Miasta, by poznać bliżej jego historię.

Nie mogło zabraknąć m.in. murów obronnych, Baszty Krzywej Wieży (gdzie niektórzy śmiałkowie mogli sprawdzić czystość swojego sumienia), Bramy Klasztornej, Domu Mikołaja Kopernika, Katedry Świętojańskiej, ratusza ze stojącym obok niego pomnikiem Mikołaja Kopernika czy fontanny z żabami i pomnikiem Flisaka. Tam też uczniowie poznali legendę o dzielnym flisaku, który uratował gród toruński przed plagą żab.

Po posiłku w restauracji McDonald’s, zmęczeni lecz nadal pełni energii i dobrego humoru, wyruszyliśmy w drogę powrotną do Pniew.

Natalia Włodarczyk

Beata Kajzderska