5b i 5c na tropie początków Państwa Polskiego

We wtorek, 16. maja klasy 5b i 5b wraz z opiekunami wyruszyła na wycieczkę Szlakiem Piastowskim. Po wizycie w Biskupinie w pierwszym półroczu roku szkolnego, była to kontynuacja podróży w czasie do początków naszego państwa.

Pierwszym przystankiem był Poznań i Ostrów Tumski – jedyna pozostałą z licznych niegdyś w Poznaniu wysp na Warcie. To dobra okazja do przypomnienia wiadomości z lekcji plastyki i historii – oglądając bazylikę archikatedralną omawialiśmy różnice między średniowiecznymi stylami architektonicznymi – gotyckim i romańskim. Następnie w rezerwacie Archeologicznym Genius Loci uczniowie mogli na własne oczy zobaczyć to, o czym uczyli się na lekcjach historii. Szczególne wrażenie wywarł widok pierwotnej zabudowy Ostrowa Tumskiego z X wieku tuż pod stopami zwiedzających oraz interaktywne animacje, hologramy i elementy ekspozycji.

Następnie wyruszyliśmy w dalszą podróż, w kierunku Ostrowa Lednickiego i znajdującej się tam Wyspy Władców, na którą dostać się można jedynie promem. Uczniowie mieli możliwość zapoznać się z pierwotną zabudową grodziska Mieszka I a także z różnymi sposobami badania przeszłości (np. archeologią podwodną).

Podróż zakończyliśmy w Dziekanowicach, gdzie po spożyciu obiadu, uczniowie zwiedzali mieszczący się tam skansen, w którym mogli na własne oczy zobaczyć, jak wyglądała polska wieś ponad 100 lat temu.

N. Włodarczyk