Sylwetki Powstańców - Józef Brychczyński

Mój ojciec, Józef Brychczyński  urodził się 17 marca 1900r. w Opalenicy.

Gdy ukończył 18-sty rok życia został wcielony do armii niemieckiej. Po rozbrojeniu Niemców, w grudniu 1918r., przystąpił do Powstania Wielkopolskiego .Walczył w kompanii opalenieckiej pod Zbąszyniem.

W 1920r. ożenił się z Heleną, z domu Obst. Małżeństwo doczekało się czworo dzieci. Byli właścicielami gospodarstwa rolnego w Snowidowie, pod Opalenicą. W lutym 1935r.  zakupili nieruchomość i zamieszkali w Pniewach  przy ul. Wronieckiej.

W sierpniu 1939r. Józef Brychczyński został zmobilizowany do wojska. Służył w 3 Dywizji Piechoty w Chełmie Lubelskim.  W czasie  kampanii wrześniowej walczył na wschodnich terenach Polski. Po zdradzieckiej napaści Związku Radzieckiego, 17 września, dostał się do niewoli . W czasie pędzenia żołnierzy w głąb Rosji  udało mu  się zbiec. Po ponad dwóch miesiącach przedzierania się  przez okupowaną Polskę dotarł do domu. W czasie okupacji został zmuszony do robót przy budowie dróg. Po wojnie pracował w Gminnej Spółdzielni w Pniewach.

Ojciec zmarł 2 października 1969r. Spoczywa na cmentarzu w Pniewach.

Longina Kwaśna

Pniewy