• Odwiedziny: 6372031

Zu Besuch in Deutschland

Od 2004 roku współpracujemy z zaprzyjaźnioną szkołą podstawową w Oer-Erkenschwick, w Niemczech. W kwietniu tego roku doszło do pierwszego spotkania uczniów i opiekunów obu szkół. Z oficjalną wizytą w Haardschule wybrało się 12 przedstawicieli klas piątych. Po wielogodzinnej podróży zostaliśmy serdecznie przywitani w progach szkoły. Dzieci miały wreszcie okazję poznać się osobiście, mogły nawiązać nowe przyjaźnie i doskonalić swoje umiejętności językowe. Nasi uczniowie z przyjemnością brali udział w lekcjach klas czwartych, co pozwoliło im poznać styl pracy w niemieckiej szkole. Licznymi oklaskami został nagrodzony występ przygotowany specjalnie na tę wizytę pt. „ Eine lustige Traumschule”, podczas którego niemieccy rówieśnicy mogli nauczyć się kilku wyrażeń i zwrotów w języku polskim. Nasza grupa została również zaproszona do ratusza na krótkie spotkanie z burmistrzem partnerskiego miasta. Godziny popołudniowe zarezerwowane były na wspólne gry i zabawy, prywatne rozmowy oraz zakupy. Jednego dnia oddawaliśmy się „szaleństwom” w miejskim ośrodku sportowo-rekreacyjnym, a następnego uczestniczyliśmy w zorganizowanych dla nas podchodach w lesie. Kilkoro uczniów otrzymało zaproszenie na obiad do niemieckich rodzin. Cztery dni szybko minęły i nadszedł czas pożegnania. Pozostaje czekać na rewizytę wiosną przyszłego roku. Zrobimy wszystko, aby nasi niemieccy przyjaciele wyjechali z Pniew tak samo zadowoleni jak my z Oer-Erkenschwick.