Imieniny: Agnieszki, Amalii

PROJEKT EDUKACYJNY Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO: CO WIESZ O KRAJACH NIEMIECKOJĘZYCZNYCH?

Grupa:

uczniowie klas VI Szkoły Podstawowej w Pniewach, Szkoły Podstawowej w Chełmnie i Szkoły Podstawowej w Nojewie

Cele:

1. Rozwijanie motywacji uczniów do nauki języka niemieckiego przez poszerzanie wiadomości realioznawczych obszaru niemieckojęzycznego
  2. Rozwijanie kompetencji z zakresu technologii informacyjno – komunikacyjnych (TIK)
  3. Integrowanie uczniów szkół podstawowych w gminie Pniewy

Opis projektu – zadania:

1. Wyszukiwanie informacji realioznawczych z obszaru państw niemieckojęzycznych (flagi, stolice, duże miasta, podział administracyjny, rzeki, szczyty, zwyczaje świąteczne, potrawy, muzyka, architektura, sport, ciekawostki)
  • SP Pniewy – Niemcy, Księstwo Liechtenstein
  • SP Chełmno – Austria
  • SP Nojewo - Szwajcaria
  1. Prezentacja krajów – wystawa plastyczna, prezentacje multimedialne
  2. Konkurs wiadomości w formie pracy zespołowej (5-osobowe zespoły reprezentujące swoje szkoły)
  3. Podsumowanie projektu edukacyjnego – piknik integracyjny w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Dąbrowie

Terminy do zadań:

ad 1) szukanie informacji, korzystanie z różnych źródeł  (październik 2013 – styczeń 2014)

ad 2) wystawa prac plastycznych i prezentacji multimedialnych (luty 2014)

ad 3) konkurs wiadomości (marzec 2014)

ad 4) piknik integracyjny (kwiecień/maj 2014)

ZAKOŃCZYLIŚMY PIERWSZY ETAP PROJEKTU

Co wiesz o krajach niemieckojęzycznych? To tytuł tegorocznego projektu edukacyjnego, w który zaangażowali się uczniowie klas szóstych szkół podstawowych w Pniewach, Chełmnie i Nojewie. Projekt edukacyjny jest efektywną metodą nauczania kształtującą wiele umiejętności oraz integrującą wiedzę z różnych obszarów tematycznych. Jej istotą jest wspólna praca służąca realizacji określonego przedsięwzięcia. Tym razem projekt z języka niemieckiego zakładał poszerzenie wiadomości krajoznawczych dotyczących obszaru państw niemieckojęzycznych, rozwijanie kompetencji z zakresu technologii informacyjno – komunikacyjnych i integrację uczniów z różnych szkół na tym samym poziomie wiekowym.

4 marca zakończył się pierwszy etap projektu, w ramach którego uczniowie korzystając z różnych źródeł wiadomości szukali informacji realiznawczych (stolice, flagi, duże miasta, rzeki, szczyty, zwyczaje świąteczne, potrawy, muzyka, architektura, sport, ciekawostki). Efektem tej pracy była wystawa plastyczna w budynku Szkoły Podstawowej w Pniewach i prezentacje multimedialne na wybrane tematy. Drugi etap projektu zakłada konkurs wiadomości „Co wiesz o krajach niemieckojęzycznych?” i majowy piknik integracyjny w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo – Leśnej w Dąbrowie.