• Odwiedziny: 6371961

PRZED ŚWIĘTEM ZMARŁYCH – PAŹDZIERNIKOWE ZADANIA

W sobotni ranek przy pięknej jesiennej pogodzie koło  rowerowo – przyrodnicze naszej szkoły wybrało się na rajd. Celem wyprawy było podziwianie piękna krajobrazu okolicy Pniew. Trasa wiodła przez Rudkę do Białokosza i Gnuszyna.

W gnuszyńskim lesie blisko drogi znajduje się cmentarz częściowo odrestaurowany, na którym spoczywa rodzina barona von Massenbach oraz niemieccy i polscy współpracownicy. Rodzina Christiana von Massenbach jest Pniewiakom znana gdyż pałac, w którym mieści się Liceum Ogólnokształcące oraz kościół św. Jana należał do tego szanowanego rodu. Baron Christian von Massenbach przybył w 1798 r. do Białokosza. Zajmował się szkolnictwem i zbudował wraz z potomkami pobliski pałac. Był również oficerem i reformatorem pruskiego sztabu generalnego, opowiadał się za sojuszem między zjednoczoną Polską a Prusami oraz demokratyczną formą państwa. Jego idee i dzieła są trwałym fundamentem dla wspólnej polsko-niemieckiej przyszłości. Aby historii stało się zadość spadkobiercy rodziny barona von Massenbach zatroszczyli się o to miejsce. Zostały odrestaurowane krzyże i tablice nagrobne. Uczniowie naszej szkoły oddali cześć zmarłym, posprzątali i zapalili znicze. Podczas pobytu spotkaliśmy ks. Włodzimierza Jackiewicza, który podziwiając teren Pojezierza Międzychodzko – Sierakowskiego modlił się przy grobach rodziny Massenbach. Ks. Proboszcz z wielkim wzruszeniem i znajomością języka niemieckiego tłumaczył nam fragmenty Pisma Świętego z tablic nagrobnych.

Wie Jesus will so soll es sein. Sein Witte bleibt der beste.(Jak Jezus chce, tak powinno być, Jego wola jest najlepsza)