• Kalendarium

Czwartek, 2024-03-28

Imieniny: Anieli, Kasrota

AWANS SZACHISTÓW DO MISTRZOSTW WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO

Czworo młodych zawodników Uczniowskiego Klubu Sportowego Szach w Sękowie wywalczyło już w tym roku normy na III kategorie szachowe. Wśród nich - aż troje pniewian, uczniowie naszej szkoły. Ta sama trójka - Emilia Kurowska (3a) , Cezary Fliger (4a) i Jakub Misiewicz (4b) - awansowała też w miniony weekend do Mistrzostw Województwa Wielkopolskiego.

Po tym, jak w szachowej hierarchii awansował Cezary Fliger, zawodnicy z Pniew trzykrotnie mieli okazję startować w turniejach klasyfikacyjnych. Najpierw w dniach 22-23 marca w Otwartych Indywidualnych Mistrzostwach Gminy Duszniki, gdzie co prawda kategorii nikt z juniorów nie podwyższył, ale trzecie miejsce wśród uczniów szkół podstawowych wywalczył Oskar Kurowski (3a). W pierwszy weekend kwietnia szesnaścioro zawodników Szacha wyjechało na integracyjny biwak do Zwierzyńca koło Sierakowa. W rozegranym tam trzydniowym turnieju III kategorię wywalczył Jakub Misiewicz, a całe zawody zwyciężył Cezary Fliger - wyprzedzając w końcowej tabeli także dorosłych zawodników klubu z Sękowa. Spośród zawodników spoza Pniew, trzecią kategorię uzyskała Julia Konieczna, a piątą Dominik Siemieniak.

Z kolei w ostatnią sobotę i niedzielę w obiektach Politechniki Poznańskiej rozegrano półfinały Mistrzostw Wielkopolski Juniorów. W zawodach rywalizowali szachiści z powiatów poznańskiego obornickiego, szamotulskiego i śremski, a stawką był awans do Mistrzostw Województwa, które odbędą się w czerwcu w Żerkowie koło Jarocina. Wśród chłopców w wieku 10-11 lat, w stawce 32 zawodników, czwarte miejsce zajął Cezary Fliger, a piąte Jakub Misiewicz. Tym samym znaleźli się oni w ósemce premiowanej do gry o Mistrzostwo Wielkopolski. Na tym jednak nie koniec. Wśród 12 dziewczynek do lat 9 trzecie miejsce zajęła Emilia Kurowska, a że tu awans zapewniona miała pierwsza szóstka, również ona wywalczyła prawo występu w Żerkowie. Co więcej, bardzo dobrymi wynikami (zwłaszcza niedzielnymi, kiedy wygrała wszystkie trzy pojedynki, w tym poznanianki Gabrielę Kułtys z "Na Pięterku" i  Martynę Niemier z AZS), uzyskała normę na III kategorię szachową.

Całej wymienionej czwórce uczniów Szkoły Podstawowej w Pniewach należą się wyrazy uznania za kilkuletnie wytrwałe treningi i czynione postępy sportowe. Warto dodać, że w klubie z Sękowa trenuje jeszcze kilku zawodników z Pniew w różnym wieku oraz oczywiście grono dzieci i młodzieży z finansującej działalność UKS-u Gminy Duszniki.