2D W MNISZKACH

W czwartek 12 czerwca, klasa 2d z opiekunami odwiedziła Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach. Uczniowie mieli okazję przekonać się, jak niegdyś wyglądało życie w naszym regionie.

Wraz z sympatyczną panią przewodnik odwiedziliśmy sklep (czyli wiejską piwnicę), serce wiejskiego domu - kuchnię, byliśmy w kuźni, warsztacie bednarskim, u praczki oraz w dawnym składzie kolonialnym. Nie mogło także zabraknąć wizyty w dawnej szkole – dzieci dowiedziały się, że niegdyś życie uczniów nie było wcale takie łatwe.

W każdym z odwiedzonych miejsc wybrany spośród dzieci szczęściarz miał okazję własnoręcznie przekonać się np. jak ważono towary w składzie, na czym polega praca kowala oraz jak niełatwe zadanie miały gospodynie, gdy musiały coś uprać.

Na zakończenie zwiedzania trafiliśmy do warsztatu garncarskiego i tu zaczęła się prawdziwa zabawa. Każdy z uczestników wycieczki otrzymał fartuszek i pod okiem pana garncarza miał możliwość ulepienia własnego naczynia z gliny. Szybko okazało się, że zarówno dla dzieci jak i dorosłych nie ma większej frajdy od stworzenia własnego niepowtarzalnego dzbanuszka na kole garncarskim… i umazanie się przy tym po łokcie ;). Oczywiście każdy mały garncarz swoje dzieło otrzymał na własność.

Po warsztatach zostaliśmy zaproszeni na ciepły poczęstunek, po którym korzystając ze sprzyjającej pogody, dzieci ruszyły bawić się na świeżym powietrzu.

Zadowoleni, najedzeni, wybiegani i pełni wrażeń późnym popołudniem wróciliśmy do domów.