PODSUMOWANIE PROJEKTU „MAŁY PATRIOTA”

realizowanego w klasach III w roku szkolnym 2013/2014

Projekt realizowany był  od września 2013 do czerwca 2014 roku. Jego celem było kształtowanie postaw patriotycznych poprzez rozwijanie wiedzy o historii własnego regionu oraz  ugruntowanie poczucia tożsamości narodowej.

Uczniowie w kolejnych miesiącach realizowali określone programem zadania.

We wrześniu prowadzono we wszystkich klasach pogadanki dotyczące II Wojny Światowej. Dzieci wirtualnie zwiedziły Muzeum Powstania Warszawskiego oraz wykonały prace plastyczne „Wojna oczami dzieci”, które zaprezentowały na  holu szkoły.

Październik był miesiącem poznawania historii naszej szkoły. Zorganizowano wystawę fotografii „Moja Szkoła-historia zapisana na kartach kroniki”. Dzieci wykonały prace plastyczne na temat: „Szkoła uczy, bawi nas” prezentowane na holu szkoły.

Listopad poświęcony był pamięci o Polakach walczących o wolność Ojczyzny. W klasach prowadzono pogadanki. Uczniowie zapalili znicze na mogile Powstańców Wielkopolskich oraz przygotowali apel z okazji Święta Niepodległości , w którym uczestniczyły klasy I – III.

W grudniu uczestniczyliśmy  w konkursie plastycznym „ Miejsca pamięci związane z Powstaniem  Wielkopolskim, organizowanym z okazji 95 rocznicy jego wybuchu.

Tematykę Powstania Wielkopolskiego realizowano również w styczniu. Uczniowie przygotowali uroczystość z okazji Święta Szkoły.

Od lutego do maja  uczniowie poznawali  stolicę naszego województwa. Zwiedzali Cytadelę i Muzeum Wojska na poznańskim rynku.  Obejrzeli  film edukacyjny „ Symbole państwowe”.

W czerwcu nastąpiło podsumowanie projektu. Wiadomości z zakresu edukacji patriotycznej i znajomości własnej ojczyzny sprawdzono na   Szkolnym Konkursie Omnibus.

Renata Szymczak