PODSUMOWANIE PROGRAMU ROZWIJANIA ZAINTERESOWAŃ CZYTELNICZYCH UCZNIÓW KLAS III

Program realizowany był w klasach III w roku szkolnym 2013/2014. Jego celem było doskonalenie umiejętności głośnego czytania i czytania ze zrozumieniem poprzez poznawanie literatury dziecięcej.

Uczniowie czytali zróżnicowane teksty literackie, artykuły prasowe, komiksy. Zdobywali wiedzę o autorach poznawanych książek. Wprowadzono czytanie przez uczniów i nauczycieli fragmentów książek.

Dzieci korzystały ze zbiorów bibliotek szkolnej i publicznej.  Informacje o przeczytanych książkach umieszczali w dzienniczkach czytelniczych.

Uczniowie korzystali z klasowego kącika czytelniczego, systematycznie  uzupełnianego  przynoszonymi przez uczniów książkami,  kartami pracy  i artykułami przygotowywanymi przez nauczyciela.

Dzieci uczestniczyły w akcji „ Cała Polska czyta dzieciom” organizowanej przez bibliotekę szkolną i publiczną.

Uczniowie brali udział w projekcie „Poczytaj Bratkowi” , czytając o przygodach Bratka oddziałom przedszkolnym.

Udział w projekcie zachęcił dzieci do częstszych odwiedzin w bibliotekach. Częste obcowanie z tekstami literackimi  pozwoliło poprawić umiejętność czytania.

Renata Szymczak