NASZE ABSOLWENTKI I PROJEKT MĄDRA SZKOŁA CZYTA DZIECIOM

1 grudnia 2014 biblioteka szkolna we współpracy z p. A. Rogalską zorganizowała kolejne spotkanie czytelnicze w ramach podjętego projektu „Mądra szkoła czyta dzieciom’. Zaproszenie przyjęły absolwentki naszej szkoły J. Tonak i M. Marciniak (uczennice 3 klasy gimnazjum), które zapoznały uczniów klasy 1d i 2b z książkami znanych na całym świecie i wielokrotnie nagradzanych autorów takich jak: Simms Taback i Iwona Chmielewska.

Płaszcz Józefa, której autorem jest Simms Taback to opowieść o tym jak można zrobić coś z niczego. Należy podkreślić, że ww. książka otrzymała najwyższe prestiżowe amerykańskie odznaczenie w dziedzinie literatury dziecięcej – Złoty Medal Caldecotta. Autor dwukrotnie znalazł się na liście najlepszych twórców książek dla dzieci, publikowanej przez New York Times. Nasze absolwentki po dyktando i ku uciesze dzieci rysowały rzeczy, które przerabiał Józef zgodnie z kolejnością w jakiej ukazywały się  w książce.

Kolejna autorka Iwona Chmielewska rozpoczyna swoje dzieło Cztery miski twierdzeniem, że książkę można wymyślić o wszystkim. Jest to niezwykłe opowiadanie o przedmiotach codziennego użytku – miskach, które przeistaczają się w parasole, wiatraczki, księżyc. Książka skłania do twórczych eksperymentów z niepotrzebnymi skrawkami papieru. Nasi uczniowie podzieleni na grupy układali z papierowych 4 misek przeróżne przedmioty – cukierki, rybki, choinki, grzybki itp. Książka w całości powstała w duchu recyclingu – z używanych, nikomu już niepotrzebnych materiałów.

Nasi uczniowie aktywnie spędzili czas i polubili nasze absolwentki. Na zakończenie spotkania dzieci miały mnóstwo pytań do zaproszonych lektorek.

J. G.