PROJEKT EDUKACYJNY „MŁODY OBYWATEL NA SPORTOWO”

Organizator:

Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Fundacja BGK.

Patronat honorowy:

Minister Edukacji Narodowej.

Adresat:
uczniowie klas VI Szkoły Podstawowej w Pniewach

Czas trwania:

Wrzesień 2015r – luty 2016r.

Cele:

- zachęcenie młodzieży do aktywnego uczestnictwa w życiu lokalnej społeczności,

- promowanie wiedzy na temat lokalnej społeczności,

- pokazanie sposobów aktywnego działania w najbliższym otoczeniu,

- zbadanie sportowych zapędów sąsiadów,

- promowanie aktywnego sposobu spędzania czasu wolnego,

- przypomnienie dawnych gier i zabaw.

W ramach projektu uczniowie wybiorą do realizacji  jeden z trzech tematów :

„Ruch z sensem” polegający na zorganizowaniu charytatywnego wydarzenia sportowego z udziałem społeczności lokalnej.

„Kronika sportowa” to przywrócenie swojej społeczności dawnych gier i zabaw poprzez ich dokumentację i zorganizowanie lokalnych rozgrywek.

„Sztafeta dyskusji” czyli przeprowadzenie debaty z udziałem władz lokalnych
i sojuszników na temat możliwości rozwoju sportowego okolicy i jej mieszkańców.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

16 lutego 2016r. w Szkole Podstawowej w Pniewach odbyło się podsumowanie projektu edukacyjnego „Młody obywatel na sportowo”. Przedsięwzięcie, w którym uczestniczyli uczniowie klas VI, organizowany był przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Patronat honorowy nad nim objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Od września 2015r., uczniowie wraz z nauczycielami wychowania fizycznego realizowali temat: „Kronika sportowa” - przywrócenie swojej społeczności dawnych gier i zabaw poprzez ich dokumentację i zorganizowanie lokalnych rozgrywek.

W ramach projektu uczniowie spotykali się cyklicznie w grupie projektowej.  W trakcie spotkań poznawali stare gry oraz uczestniczyli w zabawach, podczas których świetnie bawili się ich dziadkowie i pradziadkowie. Punktem kulminacyjnym było zaproszenie członków Dziennego Domu Seniora. Podczas spotkania odbyła się prezentacja przez seniorów i dzieci wybranych gier i zabaw. Bawiliśmy się w takie gry i zabawy jak: cymbergaj, klipa, dwa ognie, serso, baba jaga patrzy, toczenie felg kół rowerowych, przeciąganie liny czy też zośkę.