JAK TO Z CHRZTEM POLSKI BYŁO? Sztafeta wielkanocna.

Chcąc umożliwić dzieciom pełniejsze i bardziej świadomie uczestnictwo w obchodach 1050 rocznicy Chrztu Polski, zaproponowałam im udział w wielkanocnej sztafecie, w czasie której zdobywały kolejne sprawności: historyka, kustosza, lingwisty, teologa i geografa.

W trakcie zabawy uczniowie musieli spośród podanych imion wskazać imię księcia, który przyjął chrzest, przyporządkować odpowiednie nazwy do obrazów Jana Matejki (Mieszko, Dobrawa, Zaprowadzenie chrześcijaństwa), rozszyfrować łaciński napis „Mesco dux baptizatur”, odpowiedzieć na podstawie tekstu Pisma Świętego na postawione pytania, oraz na mapie zaznaczyć miejscowości związane są z najstarszą historią Polski (Poznań, Gniezno, Ostrów Lednicki, Giecz).

Z dumą i wielką radością patrzyłam na tych młodych ludzi, którzy dali się prowadzić po ścieżkach naszej pięknej ojczyźnianej historii; a stąd już prosta droga do pokochania tego, co POLSKIE.

s. Anna Ratajczak