Wtorek, 2024-03-19

Imieniny: Aleksandryny, Józefa

U ŹRÓDEŁ...

18 czerwca grupa dzieci z klasy 3a i 3 d, w ramach pielgrzymki po I komunii świętej, oraz dla upamiętnienia 1050 rocznicy Chrztu Polski, wraz z Rodzicami i opiekunami wyruszyła w kierunku stolicy naszego regionu – Poznania.

Celem, który nam przyświecał było przybliżenie dzieciom miejsca, w którym wg jednej z hipotez, mógł się dokonać historyczny fakt przyjęcia chrztu, przez księcia Mieszka I.

Pierwszym punktem naszego pobytu w Poznaniu, było spotkanie z historią na pięknym Starym Rynku. Stamtąd udaliśmy się wprost do katedry – Matki wszystkich poznańskich kościołów, gdzie ks. Tomasz Ibsz odprawił dla nas Mszę Świętą. Przed Eucharystią mieliśmy zaszczyt dostąpić krótkiego, ale jakże radosnego, spotkania z biskupem Damianem Brylem.

Kolejnym punktem naszej wyprawy stała się Złota Kaplica, do której mogliśmy wejść dzięki  uprzejmości brata zakonnego - Józefa. Brat opowiedział nam o historii tego pięknego i jakże ważnego miejsca, z którego wyszliśmy oczarowani i urzeczeni. Wciąż mając jeszcze przed oczami widok Złotej Kaplicy, udaliśmy się do podziemi katedry, gdzie znajduje się baptysterium, czyli pozostałości basenu, w którym w I wiekach chrześcijaństwa dokonywano chrztu.  Kto wie, może właśnie w tym miejscu Książę Mieszko, przyjął chrzest i zapoczątkował  w naszej Ojczyźnie erę chrześcijaństwa?

Tak to właśnie dane nam było przeżyć niesamowitą lekcję historii i to …. u samego źródła.

s. Anna Ratajczak