PROJEKT EDUKACYJNY KLAS I -III BEZPIECZNIE TO WIEDZIEĆ I ZNAĆ

Osoby odpowiedzialne: wychowawcy klas I-III

Koordynator: Barbara Wieczorek

Cele projektu:

Celem podstawowym programu jest wyposażenie najmłodszych uczniów naszej szkoły w umiejętności i nawyki rozpoznawania oraz zapobiegania zagrożeniom. Ma on na celu budowanie świadomości o odpowiedzialności, znajomości zachowywania się w sytuacji zagrożenia , kształtowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Tematyka:

Klas I

,,Bezpieczna droga’’
,,Sam w domu’’

,,Bezpieczna zabawa’’

Klas II i III:

,,Bezpiecznie spędzam wolny czas’’

,,Potrafię udzielić pierwszej pomocy’’

,,Zagrożenia w sieci’’

Sprawozdanie z projektu w I półroczu roku szkolnego 2016/2017

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła ponownie przystąpiła do realizacji programu profilaktycznego ,,Bezpiecznie to wiedzieć i znać’’ realizowanego we współpracy z Policją. Inicjatorem działań jest Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.

Najważniejszym zadaniem stawianym przed realizatorami programu jest wyposażenie dzieci w umiejętności i nawyki rozpoznawania zagrożeń występujących w środowisku, które wynikają ze współżycia społecznego, a także ich przewidywania.

W związku z realizacją wyznaczonych zadań na poziomach klas I-III w klasach pierwszych odbyły się spotkania z Policjantami Pniewskiej Komendy.

Pierwsze spotkania odbyły się 25.10.2016r. w klasach 1a, i 1b.

Mając na uwadze wzmacnianie poczucia bezpieczeństwa przez dzieci , Policjanci omówili zagadnienia związane z bezpieczną drogą do i ze szkoły, sposoby  znalezienia pomocy dla siebie w sytuacji zagrożenia, nazwy numerów alarmowych, właściwy kontakt z ,,osobą obcą’’.

Kolejne spotkania z Policjantami odbyły się w terminach:

w klasie 1a -  02.01.2017r. ,

w klasie 1b -   03.01.2017r.

Głównym celem tych spotkań było  omówienie zasad bezpiecznego zachowania się podczas ferii zimowych i codziennych zabaw na śniegu i lodzie. Policjanci zwrócili uwagę na właściwe poruszanie się po drogach użyteczności publicznej. Podczas spotkania każde dziecko otrzymało znaczek odblaskowy  i kamizelkę odblaskową.

W II półroczu odbędą się zaplanowane spotkania w klasach  II i III o następującej tematyce:

,,Bezpiecznie spędzam wolny czas’’

,,Potrafię udzielić pierwszej pomocy’’

,,Zagrożenia w sieci’’

W klasach I zaplanowano wyjście z Policjantami na przejścia dla pieszych z sygnalizatorem świetlnym i bez sygnalizatora.

Sprawozdanie z Projektu Edukacyjnego klas I-III ,,Bezpiecznie to wiedzieć i znać’’ w II półroczu roku szkolnego 2016/2017

W miesiącach w kwietniu i w maju, we wszystkich klasach I-III w ramach w/w  projektu w naszej szkole  odbyły się spotkania o tematyce ,,Pierwsza Pomoc’’.

Zajęcia prowadził Instruktor Pierwszej pomocy przedmedycznej EFR pan Marek Wendt, który jest także nauczycielem naszej szkoły.

Tematyka spotkań obejmowała następujące zagadnienia:

1.Ogniwa łańcucha przeżycia.

2. Złamania, zwichnięcia, skręcenia.

3. Resuscytacja krążeniowo – oddechowa.

4. Wykorzystanie automatycznego defibrylatora AED.

5. Zabezpieczenie poszkodowanego.

Realizując zaplanowaną tematykę w klasach I ,,Bezpieczna droga’’, ,,Sam w domu’’, ,Bezpieczna zabawa’’ oraz w klasach II i III ,,Bezpiecznie spędzam wolny czas, Potrafię udzielić pierwszej pomocy, ,,Zagrożenia w sieci’’ w klasach odbyły się pogadanki na w/w tematy oraz konkursy szkolne mające na celu utrwalenie zdobytych informacji.

W klasach pierwszych Konkurs o Bezpieczeństwie odbył się 07.03.2017r.,

W klasach drugich Konkurs o Bezpieczeństwie odbył się 30.05.2017r.,

W klasach trzecich Konkurs o Bezpieczeństwie odbył się 06.06.2017r.

W klasach odbyły się pokazy filmów edukacyjnych pt.,,Pierwsza pomoc’’ oraz ,,Zagrożenia w sieci’’.

13 czerwca 2017r. w klasach pierwszych odbyły się spotkania z policjantem na temat bezpieczeństwa na drodze, właściwego zachowania się w sytuacjach trudnych np. zgubienia się , konieczności zapamiętania swojego adresu, bezpiecznego spędzania wolnego czasu podczas letnich wakacji itp.

Dzieci z klas pierwszych tego dnia pod nadzorem Policjanta udały się na spacer ulicami miasta, na przejścia dla pieszych z sygnalizatorem i bez sygnalizatora świetlnego.

B. Wieczorek