OGÓLNOSZKOLNY PROJEKT CZYTELNICZY „POLUBIĆ CZYTANIE”

CELE PROJEKTU
  • upowszechnienie czytelnictwa
  • rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży

ADRESACI PROJEKTU

• uczniowie klas 1-6
  • rodzice uczniów klas 1-6

CZAS REALIZACJI

październik 2016 – czerwiec 2017

EFEKTY

• wzbogacenie wiedzy i słownictwa uczniów
  • poprawa umiejętności językowych w mowie i piśmie
  • swobodne wypowiadanie się na temat utworów, bohaterów oraz rekomendacji książki kolegom
  • rozwijanie twórczości literackiej i plastycznej
  • poprawa stanu czytelnictwa wśród uczniów szkoły
  • wzrost poziomu umiejętności czytania ze zrozumieniem
  • zmniejszenie liczby nieaktywnych czytelników
  • wzrost wiedzy wśród rodziców na temat wpływu czytelnictwa na rozwój dzieci

PROJEKTOWANE  DZIAŁANIA

Będą realizowane wg odrębnych planów przez:

a)      klasy 1

b)      klasy 2

c)      klasy 3

d)     bibliotekę

e)      wychowawców klas 4-6

f)       zespół humanistyczny

g)      świetlicę

KOORDYNATORZY

Koordynatorem głównym projektu jest Lidia Chudziak. Współkoordynatorzy:

• nauczyciele biblioteki
  • liderzy klas 1-3
  • lider zespołu humanistycznego
  • wychowawcy klas 4-6
  • nauczyciele świetlicy

EWALUACJA

• sprawdzanie zeszytów lektur w klasach 2-3
  • ekspozycje prac uczniowskich na holu
  • liczba uczestników konkursów
  • ekspozycje prac konkursowych
  • wyniki testu sprawdzającego szybkość czytania w klasach 2 i 3
  • podsumowanie i prezentacja efektów realizowanych projektów na poziomach klas
  • kontrolowanie stanu czytelnictwa poprzez:

- co miesiąc, w klasach 4-6 na godzinie z wychowawcą, przez cały czas trwania programu, wychowawcy będą sprawdzać
          karty czytelnicze uczniów swojej klasy i wypełniać tabelę otrzymaną od bibliotekarek

- zeszyty książek dodatkowych w klasach 4-6 w ramach akcji „Wyzwanie czytelnicze”

- prezentacje przeczytanych książek na lekcjach języka polskiego

- statystykę biblioteczną na zakończenie semestrów.

ZREALIZOWANE DZIAŁANIA:

1. Wystawa lapbooków - wystawa prac uczniów klas 3c i 3e pt.”Walt Disney przedstawia”. Dzieci  pod czujnym okiem pani Weroniki Kociemby wykonały piękne prace techniką lapbooków na temat przeczytanych książek. Lapbook – w wolnym tłumaczeniu „książka na kolanach”, jest czymś w rodzaju teczki interaktywnej, przypominającej papierowy teatrzyk, mieszczący się na naszych kolanach, stąd właśnie jej nazwa.
  2. Biblioteka zaprasza na wystawę
    Biblioteka szkolna w ramach szkolnego projektu czytelniczego „Polubić czytanie” zaprasza na wystawę prac  uczniów klasy 3g. Dzieci wraz z wychowawczynią  p. Iwoną Rybakowską   opisały dalsze losy bohaterów serii „Kubuś Puchatek” Walta Disneya. Uczniowie swoje teksty wzbogacili  ciekawymi i kolorowymi ilustracjami. Zdjęcia - TUTAJ

3. Biblioteka szkolna w ramach szkolnego projektu czytelniczego „Polubić czytanie” zaprasza na wystawę prac  uczniów klasy 3b. Dzieci wraz z wychowawczynią  p. Jolantą Wójcik opisały dalsze losy bohaterów serii „Mądra Mysz”. Uczniowie swoje ciekawe teksy wzbogacili   kolorowymi ilustracjami. Zdjęcia - TUTAJ.

4. To już czwarta wystawa prac, zorganizowana przez bibliotekę szkolną w ramach szkolnego projektu czytelniczego „Polubić czytanie”. Tym razem uczniowie z klasy 3a wraz z wychowawczynią  p. Marią Szukałą  opisali dalsze losy bohaterów serii „Zaopiekuj się mną”. Zdjęcia - TUTAJ.

5. Biblioteka szkolna w ramach szkolnego projektu czytelniczego „Polubić czytanie” zaprasza na wystawę prac uczniów klasy 3f pt. ”Dalsze losy żółwia Franklina”. Dzieci wraz z wychowawczynią panią Kasią Czarnecką napisały swoje zakończenia przeczytanych książek. Zdjęcia - TUTAJ