Wtorek, 2024-04-16

Imieniny: Bernarda, Biruty

PROJEKT DZIECIAKI-SADZENIAKI

PROJEKT "DZIECIAKI - SADZENIAKI"

realizowany przez uczniów klas 2a i 2e

Celem projektu jest nauczenie dzieci pielęgnacji roślin i pokazanie im jakie warunki są najlepsze dla prawidłowego ich rozwoju.

Założeniami projektu są:

-podzielenie się z dziećmi z elementami wiedzy ekologicznej i przyrodniczej,

- zwrócenie uwagi na potrzebę kształtowania otoczenia -zapoznanie dzieci z metodą sadzenia roślin i  pielęgnacją kwiatów i innych roślin.

Projekt  został przygotowany we współpracy z firmą Leroy Merlin.

Czas trwania projektu: maj, czerwiec 2017 rok

Koordynator projektu: Jolanta Nizio, Jolanta Słupska

Przed przystąpieniem do właściwej części projektu, uczniowie (dzięki ofiarności rodziców, polegającym na dostarczeniu kwiatów do ćwiczeń), dowiedzieli się z jakich części zbudowany jest kwiat- także pod mikroskopem.

Następnie wyjechaliśmy do firmy Leroy Merlin, aby realizować następną część projektu.

Zajęcia składały się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Po prezentacji o ekologii i roślinach, dzieciaki otrzymały rękawiczki, łopatki, konewki, doniczki, kolorowe kwiaty i zabrały  się za przesadzania kwiatków. Każde dziecko dostało do przesadzenia swoją roślinkę. Fakt samodzielnego sadzenia roślin to ogromna frajda dla wszystkich dzieci.

Na spotkaniu dzieci poznały różne ciekawostki dotyczące przyrody między innymi takie że: najmniejsza roślina kwiatowa na świecie to Wolffia Angusta z Australii, największe nasiono na świecie wykształca bardzo rzadki gatunek Palmy Lodoicja Seszelska.

Po starannym wykonaniu zadania, polegającym na posadzeniu rośliny, każde dziecko  otrzymało  dyplom Leroy Merlin i zabrało doniczkę z kwiatkiem do domu, gdzie będzie mogło stosować poznane zasady dbania o roślinę.

Podsumowanie projektu:

Celem projektu była nauka pielęgnacji roślin oraz stworzenie im warunków do prawidłowego rozwoju. Uczniowie wcześniej zapoznali się z budową roślin. Poznali jej części najpierw w powiększaniu (przez lupę), a później pod mikroskopem. Starannie przygotowali się do sadzenia roślin.

Dzieci doskonale poradziły sobie ze zdobytą wiedzą i prawidłowo zadbali o roślinkę.