POCZUJ SMAK DOBREJ LEKTURY- WGRYŹ SIĘ W KSIĄŻKĘ!

Projekt szkolny promujący czytelnictwo przeznaczony dla uczniów klas I-III i IV-VII

Zespół projektowy: nauczyciele języka polskiego, bibliotekarki, współpraca ze środowiskiem lokalnym ( seniorzy)

Cele: Celem projektu jest propagowanie czytelnictwa poprzez rozbudzanie dziecięcej ciekawości:

-        odnajdywanie w lekturach świadectw dawnych zwyczajów kulinarnych i tradycji;

-        poszukiwanie śladów codziennego życia, obyczajów, zabaw;

-        przenoszenie dawnych przepisów, zabaw, zwyczajów na grunt współczesności:

-        rozwijanie sprawności uważnego słuchania i czytania;

-        kształtowanie umiejętności rozumienie czytanego tekstu i wykorzystywania zdobytej wiedzy;

-        uczenie się przez działanie, twórczą aktywność;

-        wzmocnienie motywacji do czytania.

Działania promujęce czytelnictwo w klasach 4-7 -  TUTAJ

Działania promujęce czytelnictwo w klasach 1 -3 - TUTAJ
Działania promujęce czytelnictwo biblioteka - TUTAJ

PODSUMOWANIE SZKOLNEGO PROJEKTU CZYTELNICZEGO „POCZUJ SMAK DOBREJ LEKTURY, WGRYŹ SIĘ W KSIĄŻKĘ”

W naszej szkole zakończył się właśnie szkolny projekt czytelniczy, którego hasło w tym roku brzmiało zachętą: „Poczuj smak dobrej lektury, wgryź się w książkę”. W ramach projektu uczniowie poszukiwali związków lektur szkolnych z życiem codziennym. W sensie dosłownym poczuli smaki dawnych potraw- znajdując ukryte w książkach przepisy, piekąc ciastka we współpracy z Domem Seniora,a także puszczając wodze fantazji przy opracowywaniu własnych, szalonych, literackich przepisów- rodem z Akademii Pana Kleksa,  Balladyny czy odwróconego świata Władcy Lewawu.

Podczas festynu szkolnego, 8 czerwca, w holu szkoły zorganizowana została wystawa prac. Uczniowie klasy 6e przygotowali antyramy z plakatami, skrzynie z lapbookami, a także ekspozycję przepisów.

Nasza wystawa została wypożyczona przez Dom Seniora, gdzie pozostanie do 21.06.2018.

Celem projektu było propagowanie czytelnictwa poprzez rozbudzanie dziecięcej ciekawości. Dzieci uczyły się poprzez działanie i twórczą aktywność. Współpracowały w zespołach stając się uważnymi czytelnikami i dostrzegając związek literatury z życiem.

Projekt stworzył uczniom możliwości zabawy, pracy w grupie,  rozwijał umiejętność docierania  do informacji, krytycznego ich przetwarzania i odnoszenia do otaczającej rzeczywistości. Angażował też  dzieci emocjonalnie, otwierał na różnorodność ( współpraca ze środowiskiem lokalnym).  Pokazał możliwości praktycznego zastosowania informacji zdobytych podczas lektury ciekawej książki. Cele projektu zostały osiągnięte. Nauczyciele pracowali zgodnie z harmonogramem, korzystali z przyznanej im dowolności w ramach wyboru lektury i zadania.

Jadwiga Krawczyk