Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wlkp. w Pniewach

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 6397627
    • Do końca roku: 250 dni
    • Do wakacji: 57 dni
  • Kalendarium

    Czwartek, 2024-04-25

    Imieniny: Jarosława, Marka

SYLWETKA POWSTAŃCA - DOKTOR WŁODZIMIERZ FELICKI

                                                        

 

Przedstawiając sylwetki osób związanych z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, nie możemy pominąć osoby doktora Włodzimierza Felickiego, którego losy zostały wpisane w walki o niepodległość Ojczyzny.

 

Włodzimierz Felicki urodził się niedaleko Środy Wielkopolskiej, w Brzeziu, w 1891 r.. Szkołę podstawową i liceum im. Marii Magdaleny ukończył w Poznaniu. Przez cztery lata studiował medycynę w Berlinie.

 

W tym czasie Niemcy od dawna przeczuwali wybuch powstania w Wielkopolsce i czynili przygotowania do walk, szczególnie w miejscowościach o przewadze ludności niemieckiej.

Włodzimierz Felicki w Powstaniu Wielkopolskim ratował rannych żołnierzy, mając bezpośredni wpływ na ich zdolność bojową, dzięki szybkiemu przywracaniu ich do walki. Niósł pomoc medyczną na pierwszej linii frontu, szczególnie pod Nakłem i Kcynią, gdzie walki były bardzo ciężkie i krwawe. W powołanej powstańczej służbie zdrowia, organizował punkty opatrunkowe, szpitale polowe, a także transport ciężko rannych do szpitali.


 

Po Powstaniu Wielkopolskim dokończył studia i napisał pracę doktorską we Lwowie.


Jego pasją była ginekologia, a praktykę na tym oddziale odbył w Klinice Ginekologiczno - Położniczej w Poznaniu.


Mimo tego, że nigdy nie był lekarzem wojskowym, zawsze służył żołnierzom, dzieląc ich los, także w wojnie w 1920 roku.

 

Od 1924 roku był związany z Pniewami. Jego pierwszym miejscem zamieszkania był budynek poczty konnej.

 

 





  dr Felicki stoi trzeci od lewej


Tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej, w sierpniu 1939 r., dr Felicki został powołany do wojska. Jego żona i córeczka zostały uwięzione przez Niemców we Wronkach. On sam miał być natychmiast rozstrzelany.

Dr Włodzimierz Felicki, kierując się z wojskiem ku granicy wschodniej, dostał się do niewoli sowieckiej i został wywieziony do Starobielska. Jego dobroć, empatiai szacunek dla życia ludzkiego, nawet życia wroga, uchroniły go przed rozstrzelaniem w Katyniu. Ratując rodzącą żonę komendanta obozu i ich nowo narodzone dziecko, uniknął śmierci, ale był zmuszony pracować w nieludzkich warunkach, walcząc z poważną chorobą.

Następnie przedostał się do obwodu orenburskiego, gdzie tworzono Wojsko Polskie. Razem z armią generała Władysława Andersa przemierzył cały szlak bojowy przez Irak, Iran, Palestynę, Libię aż do Włoch.

Pod Monte Cassino, gdzie toczyły się krwawe walki, kierował przyfrontową stacją krwiodawstwa i wykonywał zabiegi chirurgiczne. Otrzymał wiele orderów i odznaczeń. Pod koniec wojny pozostał z rannymi żołnierzami kierując Polskim Szpitalem w Loretto.


 

Do Pniew wrócił w 1947 roku. W dzień jego powrotu, mieszkańcy miasta i okolic przywitali go kwiatami, a orkiestra odprowadziła ulicą Dworcową aż do domu.


Doktor Felicki był wyjątkowo oddanym lekarzem.

Niejednokrotnie, widząc biedę w domu pacjenta, zostawiał pieniądze na wykupienie lekarstw.

Często mówił, że polne kwiaty będą dla niego najlepszą zapłatą.


Mieszkańcy Pniew pamiętają sylwetkę Doktora, który w nocy na „ furmance”, otulony kożuchem, jechał z gospodarzem, gdzieś do odległej wsi do chorego, czy rodzącej kobiety.


Doktor Felicki prowadził szpital

w Pniewach, pracował w przychodni, udzielał się społecznie, był kochany i poważany.




 Był wielkim patriotą. Zmarł w listopadzie 1957 roku. Spoczął na cmentarzu w Pniewach... o kilka kroków od swojego domu i ogrodu, który bardzo lubił. Jego pogrzeb zgromadził tłumy wdzięcznych ludzi, którzy żegnali go z wielkim żalem i szacunkiem.


 

    Zdjęcia i informacje udostępnione przez córkę doktora Włodzimierza Felickiego

- dr med. Izabelę Felicką- Hryniewiecką.





 

                                                                         Jadwiga Ptaszyńska