SPRAWOZDANIE Z WYJAZDU DO MUZEUM POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W LUSOWIE

7 października2018 r. uczniowie ze szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pniewach  brali udział w wycieczce do Lusowa. Tam zwiedzili muzeum oraz odwiedzili cmentarz parafialny.

Pobyt w Lusowie rozpoczęto od spaceru główną ulicą a potem wzdłuż jeziora. Spacer zakończyliśmy przed poniemieckim pałacem w którym w latach 1919-1937 mieszkał gen. Józef Dowbór Muśnicki.

Głównym punktem programu wycieczki było Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. gen. J. Dowbór Muśnickiego w Lusowie . Uczniowie obejrzeli zbiór pamiątek związanych z generałem. Były to między innymi pamiętniki Dowbór Muśnickiego, listy orz oryginalny szkic generała na temat historii formowanego przez niego w Borujsku Korpusu Polskiego. W gablotach znajdowały się zdjęcia które dokumentują życie generała i jego rodziny w Lusowie. Wielkie wrażenie wywarły także informacje oraz pamiątki o tragicznych losach córek generała- Janiny i Agnieszki. Muzeum kultywuje pamięć generała Józefa Dowbór Muśnickiego i powstańców w „ Galerii Powstańców”.

Uczestnicy wycieczki z wielkim zainteresowaniem oglądali mapy, mundury, militaria i sztandary. Wzrok poszybował w górę ku modelom samolotów z początku XX wieku.

Później uczniowie udali się na miejscowy cmentarz.  Na mogile generała złożyli kwiaty i zapalili znicz. W ten sposób oddali hołd naczelnemu dowódcy Powstania Wielkopolskiego.

Dla uczniów wyjazd do Lusowa był wyjątkową lekcją patriotyzmu z okazji 100 -lecia odzyskania niepodległości oraz 100- lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Wycieczka do Lusowa zastała zorganizowana w ramach realizowanego w naszej szkole projektu” NIEPODLEGŁA”.