SPRAWOZDANIE Z WYJAZDU DO MUZEUM POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO W POZNANIU

Uczniowie klas siódmych dla Niepodległej

W ramach realizowanego w naszej szkole  programu "Niepodległa" uczniowie klas  siódmych  wzięli udział 30 października 2018 r. w wycieczce edukacyjnej do Poznania. Głównym celem wyjazdu było poznanie miejsc i wydarzeń związanych z Powstaniem Wielkopolskim.  Najpierw przeszliśmy szlakiem wydarzeń z 26 i 27 grudnia 1918 r. Uczniowie poznali okoliczności przyjazdu do Poznania Ignacego J. Paderewskiego. Potem, przypominając  postać Stanisława Taczaka, zatrzymaliśmy się przy Hotelu Royal, w którym mieścił się sztab powstańczy. Następnie udaliśmy się  do  w miejsca,  gdzie poległ pierwszy powstaniec - Franciszek Ratajczak. Dalszy marsz poprowadził przed Hotel Bazar, z którego mistrz Paderewski przemawiał do Polaków. Na Placu Wolności byliśmy świadkami zainscenizowanej przysięgi powstańczej na pamiątkę odbytej w tym miejscu 26 stycznia 1919  r. pierwszej przysięgi Wojsk Wielkopolskich. Kolejnym celem było zwiedzanie Muzeum Powstania Wielkopolskiego na Starym Rynku. Zanim tam dotarliśmy złożyliśmy biało-czerwone kwiaty i zapaliliśmy znicz przy pomniku 15 Pułku Ułanów Poznańskich - pierwszej powstańczej jednostki kawalerii.  W Muzeum Powstania poznaliśmy wydarzenia czasów rozbiorów i pierwszej wojny światowej oraz sam przebieg walk powstańczych. Chłopcom dużą radość  sprawiła możliwość założenia powstańczego munduru i wzięcia karabinu do ręki. Wycieczkę zakończyliśmy przed poznańskim pomnikiem Powstańców Wielkopolskich przy ulicy Wierzbięcice. Trud oprowadzania i opieki nad uczniami wzięli na siebie nauczyciele naszej szkoły: p. Beata Kajzderska, p. Lucyna Idziak i p. Dariusz Norek.

Wycieczka do Poznania zastała zorganizowana w ramach realizowanego w naszej szkole projektu” NIEPODLEGŁA”