Środa, 2024-04-17

Imieniny: Anicety, Klary

PROJEKT "DZIECIAKI - SADZENIAKI"

realizowany przez uczniów klasy 1d

Cel:

- pielęgnowanie przez dzieci roślin oraz stworzenie optymalnych warunków potrzebnych do ich wzrostu,

- poszerzanie wiadomości dzieci na temat niezbędnych warunków do rozwoju roślin.

Cele szczegółowe:

- rozszerzenie wiadomości dotyczących wiedzy ekologiczno - przyrodniczej,

- pozyskiwanie informacji dotyczących warunków życia roślin na różnych kontynentach,

- wzbudzanie poczucia estetyki poprzez sadzenie roślin,

- zdobywanie informacji o właściwościach leczniczych drzew  i krzewów,

- pozyskiwanie informacji o owadach, które zapylają drzewa i krzewy owocowe - spotkanie z pszczelarzem,

- zapoznanie się z techniką plastyczną dekupage, w celu przyozdobienia doniczek,

- założenie hodowli w kąciku przyrodniczym.

Projekt został przygotowany we współpracy z firmą Leroy Merlin.

Czas trwania projektu: marzec – kwiecień - maj 2019r.

Koordynator projektu: Jolanta Nizio

Projekt przebiegał w dwóch etapach:

Etap pierwszy - marzec

Działania projektowe

Osoby odpowiedzialne

11 marca

Zebranie informacji na temat wczesnych roślin jednorocznych uprawianych w ogrodzie.

Wychowawca, rodzice

13 marca

- przygotowanie dzienniczków obserwacji oraz kart pracy potrzebnych do prowadzenia obserwacji,

- zapoznanie uczniów z celem obserwacji.

Wychowawca

14 marca

- założenie hodowli,

- sprawdzenie ilości dostępnych nasion, wielkości kształtu, koloru.

Wychowawca , rodzice

Do 29 marca

- prowadzenie obserwacji,

- notowanie zachodzących zmian,

- wyciąganie wniosków,

- zebranie informacji o roślinie, która wyrosła z ziarenka.

Drugi etap - maj

Działania projektowe

Osoby odpowiedzialne

6 maja

Rozpoczęcie projektu, założenia ogólne, cel.

Wychowawca klasy

7 maja

Przygotowanie ekologicznych doniczek do sadzenia, przyozdobienie ich przez dzieci metoda dekupage.

Wychowawca i Rodzice

Od 6 maja do 23 maja

Hodowanie, obserwacja, pielęgnacja, pikowanie roślin –Szałwia błyszcząca czerwona.

Wychowawca i dyżurni klasowi

15 maja

Prezentacja zebranych informacji o hodowanej roślinie.

16 maja

Wycieczka do Dąbrowy, spotkanie z panem Michałem – leśnikiem, udział w lekcji – na temat: „Jaką funkcję lecznicza pełnią drzewa i krzewy”- warsztaty.

Rodzice, leśnik, wychowawca

21 maja

Zajęcia przygotowane we współpracy firmy Leroy Merlin

Zajęcia składały się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej.

Na spotkaniu dzieci poznały różne ciekawostki dotyczące przyrody, między innymi takie, że: najmniejsza roślina kwiatowa na świecie to WolffiaAngusta z Australii, największe nasiono na świecie wykształca bardzo rzadki gatunek Palmy Lodoicja Seszelska. Głównym celem było zbieranie informacji o roślinach kaktusowatych oraz wyszukanie miejsc, gdzie w naturalnych warunkach występują te rośliny.

Część praktyczna: samodzielne przesadzenie wcześniej hodowanych roślin, zastosowanie wcześniej zdobytej wiedzy.

Wychowawca, Rodzice, praktykantka, przedstawicielka firmy Leroy Merlin

24 maja

Spotkanie z pszczelarzem, strój pszczelarza, budowa ula, zbiór miodu.

Wychowawca, rodzice, praktykantka

29 maja

Wycieczka do Palmiarni w Poznaniu. Zwiedzanie pawilonów z przewodnikiem. Pozyskiwanie informacji dotyczących warunków w jakich muszą wegetować rośliny z różnych stron świata.

Wychowawca, rodzice

31 maja

Podsumowanie projektu.

Podsumowanie projektu:

Celem projektu było wzbogacenie wiedzy o rosnących roślinach w naszym najbliższym otoczeniu. Dzieci uczyły się, w jaki sposób należy zapewnić roślinom optymalne warunki do wzrostu. Samodzielnie przeprowadzone doświadczenia z sianiem i sadzeniem roślin utwierdziły dzieci w przekonaniu, że warto dbać i wzbogacać Ziemię o nową roślinność. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wypełniały swoje zadania w lesie, palmiarni oraz na terenie szkoły. Czynnie do projektu włączyli się chętni rodzice.

Zdjęcia z realizacji projektu: