Imieniny: Agnieszki, Amalii

BYLIŚMY NA OGÓLNOPOLSKIM RAJDZIE SZLAKIEM POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO Z METĄ W LUSOWIE.

W niedzielę 6 października 2019 roku grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pniewach brała udział w XXXIII Ogólnopolskim Rajdzie Szlakiem Powstania Wielkopolskiego.

Trasa piesza wiodła wzdłuż jeziora z Lusówka do Lusowa. Tam uczczono pamięć dowódcy Powstania Wielkopolskiego - generała Józefa Dowbora-Muśnickiego zapalając znicz na jego grobie, który znajduje się na cmentarzu parafialnym. Następnie uczestnicy rajdu obejrzeli pamiątki związane z Powstaniem Wielkopolskim i generałem Dowborem-Muśnickim w Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie. Dociekliwi uczniowie naszej szkoły wśród oryginalnych dokumentów, map, zdjęć znaleźli biogramy uczestników zrywu powstańczego z 1918-1919 urodzonych w Pniewach. Zainteresowały ich również sztandary, karabiny, mundury i modele samolotów z tamtych czasów. Później dzieci brały udział w konkursach i zawodach sportowych. Pamiątkowy puchar jest znakiem rajdu, który już się zakończył, ale deklaracje uczniów o uczestnictwie w rajdzie za rok są budujące dla organizatorów tej formy aktywności.

Z turystycznym pozdrowieniem

Alina Twardosz, Helena Siminiak-Kucza