DLA ZIEMI NA DZIEŃ ZIEMI

Uczniowie klas ósmych wzięli udział w mini – projekcie: „Ziemia na rozdrożu”. Projekt realizowany był w ramach lekcji wiedzy o społeczeństwie.

Do   projektu zainspirował portal: Ziemia na rozdrożu – „Każdy z nas ma swój udział w emisji dwutlenku węgla – gazu, którego emisja powoduje zmiany klimatu. Siedząc w ciepłym pokoju, biorąc kąpiel, podróżując samochodem, pociągiem lub samolotem, robiąc zakupy – korzystamy z energii spalanych paliw kopalnych i przyczyniamy się do emisji dwutlenku węgla.

Kalkulator wyliczy, jaki jest Twój wpływ na środowisko, związany ze spalaniem paliw kopalnych. Nie tylko z transportu czy mieszkania, ale również z uwzględnieniem konsumpcji towarów przemysłowych, żywności i wszystkich pozostałych sfer życia.

Jak ma się ona do średniej w Twoim kraju, do sposobu życia przeciętnego Amerykanina czy Hindusa? Czy Twój poziom emisji jest bezpieczny dla Ziemi, czy też może Twój odcisk węglowy wygląda jak ślad Godzilli?

Będziesz mógł też zobaczyć, które zmiany w stylu życia mogą dać największe efekty.

A jeśli dojdziesz do wniosku, że Twój sposób życia mimo to jest zbyt energożerny, będziesz mógł sprawdzić, jaki byłby Twój wpływ na planetę, gdybyśmy zmienili źródła energii, poprawili efektywność przemysłu i transportu”.

Arleta Paprocka

KALKULATOR EMISJI CO2