Wtorek, 2024-04-23

Nazwa innowacji

Jestem mistrzem ortografii!

Temat innowacji

Utrwalanie poprawnego zapisu ortograficznego wyrazów

Imię i nazwisko autora / zespołu autorskiego

Magdalena Skiba

Imię i nazwisko osoby/osób wdrażających innowację

Magdalena Skiba

Czas trwania innowacji

14.09.2020r. – 22.01.2021r.

Rodzaj innowacji

(właściwe podkreślić)

Osoby objęte działaniami (właściwe podkreślić)

Zajęcia edukacyjne objęte innowacją (właściwe podkreślić)

- metodyczna,

- jeden oddział  (klasa 6e)

- jeden przedmiot nauczania

Opis innowacji

Uzasadnienie potrzeby innowacji

Wielu uczniów naszej szkoły zmaga się z trudnościami  w poprawnym zapisie ortograficznym wyrazów. Odzwierciedlenie tego stanu rzeczy jest widoczne w analizach egzaminów zewnętrznych, redagowanych przez uczniów ćwiczeniach redakcyjnych, dyktandach. Dlatego pragnę na lekcjach języka polskiego przypominać słownictwo, które uczniowie stosują na co dzień w swoich wypowiedziach pisemnych.

Cele innowacji pedagogicznej

-doskonalenie umiejętności wykorzystywania zdobytej wiedzy w praktyce,

-wdrażanie do systematyczności,

-zdobywanie wiedzy i umiejętności w sposób kreatywny i atrakcyjny dla uczniów.

Spodziewane efekty

Dzięki utrwalaniu słówek dzieci staną się  świadomymi użytkownikami języka polskiego. W ich pracach pisemnych pojawi się mniej błędów ortograficznych. Zakładam, iż uczniowie chętnie wykonają zadania powtórzeniowe w domu. Forma powtórek będzie dla nich atrakcyjna. W pracy wykorzystają laptop, komputer, telefon komórkowy.

Opis innowacji

Uczniowie zostaną poproszeni o zalogowanie się na stronie  https://instaling.pl/ Raz w tygodniu będę przydzielała dzieciom słówka z trudnością ortograficzną  z tekstów, które poznały w szkole, a uczniowie razem z InstaLing powtórzą je w domu. W trakcie trwania programu otrzymam szczegółowy raport o systematyczności pracy ucznia i jego postępach w nauce. Powtórki słówek będą  dostosowane indywidualnie do potrzeb ucznia. Uczestnictwo w Programie InstaLing dla Szkół daje bezpłatny dostęp do systemu dla nauczyciela, uczniów.

Sposoby ewaluacji

Przeprowadzenie testu ortograficznego we wrześniu (przed przystąpieniem uczniów do pracy z aplikacją) i w styczniu (po zakończeniu innowacji).