BEZPIECZNIE TO WIEDZIEĆ I ZNAĆ

Jesteś tu: » Strona główna » Projekty szkolne » BEZPIECZNIE TO WIEDZIEĆ I ZNAĆ

BEZPIECZNIE TO WIEDZIEĆ I ZNAĆ

Adresatuczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Pniewach

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła ponownie przystąpiła do realizacji programu profilaktycznego ,,Bezpiecznie to wiedzieć i znać’’ realizowanego we współpracy z Policją. Inicjatorem działań jest Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.

Czas trwania: rok szkolny 2017/2018

Osoby odpowiedzialne: wychowawcy klas I-III

Koordynator: Barbara Wieczorek

Cele projektu: Celem podstawowym programu jest wyposażenie najmłodszych uczniów naszej szkoły w umiejętności i nawyki rozpoznawania oraz zapobiegania zagrożeniom oraz kształtowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Tematyka:

,,Bezpieczna droga’’
,,Sam w domu’’

,,Bezpieczna zabawa’’

,,Potrafię udzielić pierwszej pomocy’’

,,Zagrożenia w sieci’’

,,Bezpiecznie spędzam wolny czas’’

Zaplanowano:

-  spotkania z policjantami

- pokaz filmów edukacyjnych,

- przeprowadzenie konkursów o bezpieczeństwie na poziomach klas,

- gry, zabawy, krzyżówki o w/w tematyce

PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ PROJEKTOWYCH

Sprawozdanie z projektu ,,Bezpiecznie to wiedzieć i znać ‘’

w I półroczu roku szkolnego 2017/2018r.

Najważniejszym zadaniem stawianym przed realizatorami programu jest wyposażenie dzieci w umiejętności i nawyki rozpoznawania zagrożeń występujących w środowisku, które wynikają ze współżycia społecznego, a także ich przewidywania.

W związku z realizacją wyznaczonych zadań na poziomach klas I-III w klasach pierwszych i drugich odbyły się spotkania z Policjantami Pniewskiej Komendy.

Spotkania z Policjantami w klasach pierwszych:

1a – 17.10.2017r

1b – 11.10.2017r.

1c -  16.10.2017r. – spacer na przejścia dla pieszych,

1d -  18.10. 2017r.

1e -  10.10.2017r.

Spotkania z Policjantami w klasach drugich:

2a – 15.11.2017r.,

2b – 14.11.2017r.

Mając na uwadze wzmacnianie poczucia bezpieczeństwa przez dzieci , Policjanci omówili zagadnienia związane z bezpieczną drogą do i ze szkoły, sposoby  znalezienia pomocy dla siebie w sytuacji zagrożenia, podkreślali jak ważna jest znajomość swojego adresu i miejsca zamieszkania, nazwy numerów alarmowych czy właściwy kontakt z ,,osobą obcą’’.

W klasach trzecich planuje się spotkania przed feriami zimowymi.

W klasach I-III uczniowie oglądali filmy edukacyjne :

,,Bezpieczna droga’’,   ,,Sam w domu’’,

,,Bezpieczna zabawa’’

,,Bezpiecznie spędzam wolny czas’’

Nauczyciele przygotowali dla dzieci  krzyżówki i zadania o w/w tematyce

W II półroczu 2018r.w ramach projektu planuje się:

1.Wizyty policjantów w klasach trzecich.

2. Przeprowadzenie konkursów o bezpieczeństwie na poziomach klas.

3.Spotkania z Instruktorem n/t udzielania pierwszej pomocy.

4. Pokaz filmów edukacyjnych o tematyce ,,Udzielanie pierwszej pomocy’’,

,,Zagrożenia w sieci’’, rozwiązywanie krzyżówek, zagadek, zadań.

Koordynator projektu:

Barbara Wieczorek