Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wlkp. w Pniewach

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 6399510
    • Do końca roku: 250 dni
    • Do wakacji: 57 dni
  • Kalendarium

    Czwartek, 2024-04-25

    Imieniny: Jarosława, Marka

Sylwetki Powstańców - Antoni Bździel

Antoni  Bździel, mój pradziadek, o którego życiu chcę opowiedzieć,  urodził się 11 czerwca 1887 roku we wsi Kunowo. Rodzice pradziadka Andrzej i Józefa byli rolnikami. Pradziadek miał liczne rodzeństwo braci  Józefa , Stanisława, Antoniego, Kazimierza, Ludwika i dwie siostry Janinę i Stanisławę. 

 

Podczas I Wojny Światowej Polacy mieszkający pod pruskim zaborem byli przymusowo wcielani do armii. Taki też los spotkał mojego pradziadka, który jako młody chłopak od września 1916 roku do listopada 1918 roku walczył w I Wojnie Światowej.  Z tego okresu zachowało się zdjęcie pradziadka w niemieckim mundurze. Wracając z wojny pradziadek przywiózł ze sobą broń. Ponieważ  Polacy  organizowali się do walki zbrojnej z zaborcą, każdy ochotnik z bronią był werbowany do tworzonych oddziałów powstańczych.

 

Pradziadek brał udział w Powstaniu Wielkopolskim,  walcząc od dnia  6 stycznia 1919 roku  do dnia 18 lutego 1919 roku, na odcinku frontu zachodniego pod Kamionną, Międzychodem, Kolnem, Sierakowem pod dowództwem porucznika Rogużko.  Ten okres działalności pradziadka jest udokumentowany w legitymacji kombatanckiej. Po służbie w armii pruskiej i udziale w Powstaniu Wielkopolskim, pradziadek odbył w okresie od 1 marca 1919 roku do dnia 24 sierpnia 1921 roku służbę w Wojsku Polskim w stopniu plutonowy.

 

Po latach  walki, przyszedł czas stabilizacji i uporządkowania swojego życia. W roku 1921 pradziadek zawarł związek małżeński ze Stanisławą Baranowską. W trakcie trwania małżeństwa pradziadek doczekał się piątki dzieci w tym mojej babci Lidii. Po wkroczeniu wojsk niemieckich do Polski we wrześniu 1939 roku wielu Polaków spotkały represje ze strony okupanta miedzy innymi za udział w Powstaniu Wielkopolskim. Te represje dotknęły również mojego pradziadka, który wraz z rodziną musiał opuścić swój dom i został wysiedlony do Sokołowa w Generalnej Gubernii. 

 

Wśród rodzinnych pamiątek znajdują się dokumenty potwierdzające pobyt pradziadka wraz z rodziną w Obozie Przejściowym Główna w Poznaniu i dalsze wysiedlenie w dniu 22 maja 1940 roku.  

 

Po zakończeniu II Wojny Światowej pradziadek wraz z rodziną wrócił do Pniew, dalej pracował w tym samym zakładzie co przed wybuchem wojny.

 

Pradziadek przepracował całe swoje życie w jednym zakładzie, przechodząc na emeryturę miał przepracowane 55 lat. Zakład pracy pradziadka, w trakcie tych lat miał różne nazwy, ostatnią była Fabryka Aparatury i Urządzeń Komunalnych „POWOGAZ”. Z tytułu wieloletniej pracy w tym zakładzie pradziadek został wyróżniony odznaką zasłużonego pracownika. 

 

Pradziadek był odznaczony Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i mianowany na stopień pod porucznika z dniem 13 grudnia 1971 roku. Antoni Bździel zmarł 27 lipca 1986 roku i został pochowany na cmentarzu parafialnym w Pniewach.

 

                                                               Artur Parzybut prawnuk