Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego, które ma przypominać o potrzebie ochrony różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

Zostało ono ustanowione przez UNESCO w 1999 r. dla upamiętnienia wydarzeń, do których doszło w 1952 r. w Bangladeszu (zginęło wówczas pięciu studentów domagających się nadania ich językowi rodzimemu – bengalskiemu – statusu języka urzędowego).

Data ta ma nie tylko upamiętniać przywołane wydarzenia, ale także przypominać o różnorodności językowej i uświadamiać, że język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.

W naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony był od 21 do 25 lutego na lekcjach języka polskiego.

Uczniowie klas 4-6 zmierzyli się z różnymi zadaniami: wskazywali poprawne słowa/sformułowania, układali wyrazy w kolejności alfabetycznej, liczyli sylaby, litery i głoski w podanych słowach, rozwiązywali krzyżówkę gramatyczną, wyszukiwali w diagramie wyjątki ortograficzne i uzupełniali luki w przysłowiach.

Z kolei uczniowie klas 7-8 obejrzeli krótki film przygotowany przez pracowników i studentów Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego i wzięli udział w grze kahoot „Potyczki z polszczyzną”, którą stworzyli członkowie zielonogórskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego.

Aby zwyciężyć, należało się wykazać znajomością: frazeologizmów, dialektyzmów, sposobu tworzenia przymiotników odmiejscowych, archaizmów,  paronimów, czyli wyrazów mylonych.

Wszyscy uczniowie świetnie się bawili podczas rozwiązywania zadań.

Magdalena Skiba