Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wlkp. w Pniewach

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 6471791
    • Do końca roku: 229 dni
    • Do wakacji: 36 dni
  • Kalendarium

    Czwartek, 2024-05-16

    Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja

21 marca - Światowy Dzień Zespołu Downa

ZESPÓŁ  DOWNA 

Dnia 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Warto sobie postawić pytanie czym jest Zespół Downa? Wielu z nas ma jakieś wyobrażenie o tym schorzeniu ograniczające się do rozpoznania osoby cierpiącej na tą wadę genetyczną.

            Skąd taka nazwa? Schorzenie to zostało nazwane nazwiskiem lekarza Johna Langdona Downa, który jako pierwszy opisał je w 1866 roku. Natomiast dużo później, bo w 1959 roku, inny lekarz Jerome Lejeune odkrył, że przyczyną zespołu Downa jest trisomia 21. chromosomu .

Trisomia w 21. parze chromosomów osoby z zespołem Downa mają trzy chromosomy. Dlatego 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Symbolem tego dnia jest zakładanie skarpetek nie do pary.  

Czym jest chromosom? Oto krótka  powtórka z biologii. Chromosomy można uznać za taki przepis na człowieka. Każdy człowiek ma 46 chromosomów, a osoby Zespołem Downa mają ich o jeden więcej (Małgorzata Martyniuk „Każdy ma coś, czego nie ma inny ktoś” wyd. stowarzyszenie Wielkie Serce 2014).

Zespól Downa często wiąże się z niepełnosprawnością intelektualną.  Osoba niepełnosprawna intelektualnie uczy się trochę wolniej. Bywa też tak, że wyrasta na dorosłą osobę, która zachowuje się jak ktoś młodszy. Osoba niepełnosprawna intelektualnie może potrzebować naszej pomocy, dlatego mówiąc do niej musimy zwracać uwagę na, czy nas zrozumiała i wie o co nam chodzi.

            Zespól Downa jest wadą genetyczną, która może wystąpić u każdego dziecka, bez względu na płeć, pochodzenie czy status ekonomiczny rodziny. Każda osoba może mieć nieco inne objawy, wiele również zależy od chorób współistniejących np. kardiologiczne lub epilepsja. Osoby objęte ta choroba są bardzo towarzyskie i lubą przebywać wśród innych. Mogą mieć trudności w wycinaniu, pisaniu, czytaniu i mówieniu.

Polecam filmy i strony internetowe dla chcących pogłębić swoją wiedze o Zespole Downa:

- Projekt SPRAWNI NIEPEŁNOSPRAWNI realizowany przez Akademie Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w warszawie i TVP S.A.

- „Iskierka” reżyseria Wiesława Piećko (2014r). 

                                                                                                     Maria Wąsowska