6a w Laboratorium Przyszłości

W piątek, 10 listopada, klasa 6a miała zajęcia w Laboratorium Przyszłości. Celem zajęć było zgłębienie tajników drukowania 3D.

Na początku p. Marek Wendt opowiedział na czy polega drukowanie 3D: na produkcji fizycznych obiektów 3D na podstawie wzorców cyfrowych. Dzięki drukarce możliwe jest stworzenie trójwymiarowej formy wydruku z niezwykłą precyzją. Przedmioty tworzone są z surowców tzw. filamentów, a ostateczny kształtobiektu jest modelowany za pomocą wąskich i cienkich warstw. Później usłyszeliśmy jak przygotowuje się projekty przedmiotów, które mogą zostać wydrukowane. Następnie uczniowie mogli obserwować pracę drukarki w czasie tworzenia kostki do gry. Oprócz tego zobaczyli gotowy wydruk kostek i własnoręcznie usuwali z kostek łączenia konieczne do stabilizacji druku w drukarce.

Okazało się, że drukowanie 3D może być wykorzystane w wielu dziedzinach naszego życia, a różni się od zwykłej drukarki możliwością stworzenia rysunków w trzech wymiarach: długości, szerokości oraz wysokości. Wydruki trójwymiarowe to przyszłość w zakresie różnorodnych rozwiązań technologicznych, a do głównych zalet stosowania drukarki 3D można zaliczyć:

• mniejsze koszty produkcji – wykonywanie większości projektów na jednym urządzeniu oraz tworzenie własnych prototypów są dużo tańsze,
  • krótki czas realizacji – im mniej skomplikowany projekt, tym czas tworzenia jest krótszy,
  • różnorodność materiałów – uzyskanie wydruków o różnych właściwościach,
  • zredukowanie ilości odpadów – po procesie produkcji nie pozostają ścinki, a materiał nie jest marnowany,
  • doskonałą precyzję – współczesne drukarki 3D gwarancję dokładności wykonania każdej części.

A. Wendt