Zajęcia edukacyjne w parku krajobrazowym.

Dnia 24 listopada 2023r, aż 45 uczniów klas 7 Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pniewach wraz z opiekunami (L. Węglarz, A. Rogalska, J. Woropaj) uczestniczyło w zajęciach edukacyjnych na terenie Pszczewskiego Parku Krajobrazowego.

Odbyliśmy spacer ścieżką dydaktyczną pod opieką edukatora. Należało za pomocą kompasu wyznaczyć kierunek południowy, a następnie nanosić na mapę wyznaczone obiekty znajdujące się na trasie np. mrowisko, martwe drzewo, ambonę myśliwską, pagórek z drzewostanem dębowym, parking leśny, rezerwat przyrody, uprawę leśną. Dowiedzieliśmy się, że chrobotek reniferowy to porost wskazujący jakość powietrza, a wiek młodych sosen oblicza się na podstawie ilości okółków. Przypomnieliśmy sobie warstwy lasu oraz przedstawiliśmy ich krótką charakterystykę.

Uczestniczyliśmy również w zajęciach dydaktycznych odbywających się w laboratorium Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Pszczewie. Pod mikroskopami oglądaliśmy tkanki wybranych roślin i zwierząt, preparaty organizmów żyjących w pobliskiej wodzie. Na zakończenie odbyło się ognisko integracyjne, na którym piekliśmy smaczne kiełbaski i grzaliśmy się, bo na zewnątrz towarzyszyła nam chłodna pogoda. Były to bardzo ciekawe zajęcia, na których mogliśmy połączyć teorię zdobytą w szkole z praktyką w terenie. Wyjazd w całości był sponsorowany przez Oddział PTTK w Szamotułach.

W przyszłym roku odbędą się podobne zajęcia, ale dla członków PTTK z klas 6, na które już teraz serdecznie zapraszamy.

Opiekun SKKT – PTTK : J. Woropaj