Tytuł "Szkoły Uczącej Się."

W latach 2015-2017 czterdziestu  nauczycieli  Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich oraz Gimnazjum im. Ks. Mariana Maciejewskiego w Pniewach, pod życzliwą opieką trenerów Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie, uczestniczyło w ogólnopolskim programie Szkoły Uczącej Się – SUS. 24 listopada 2017 roku  odbył się w naszej szkole panel koleżeński podsumowujący pracę projektową, podczas którego  otrzymaliśmy zaszczytny tytuł Szkoły Uczącej Się

Z wizytą panelową przyjechali przedstawiciele czterech szkół podstawowych z województw wielkopolskiego i zachodniopomorskiego, którzy uczestniczyli w spacerze edukacyjnym oraz spotkaniach merytorycznych z nauczycielami i uczniami. Zadaniem panelistów było zebranie dowodów na realizację dwóch wybranych strategii oceniania kształtującego: określanie celów i kryteriów sukcesu do lekcji oraz tworzenie sytuacji sprzyjającej współpracy uczniów w grupach.

W pierwszej części panelu, podczas spaceru edukacyjnego, obserwowanych było 6 lekcji. Obserwatorzy podkreślali ciekawe metody i formy pracy oraz aktywną postawę uczniów, a przede wszystkim przyjazne relacje między uczniami i nauczycielami.

W drugiej części spotkania uczestniczyli także zaproszeni goście: starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Poznaniu Grażyna Pogonowska, burmistrz gminy Pniewy Jarosław Przewoźny, kierownik referatu oświaty Renata Borzych, dyrektorzy szkół miasta i gminy Pniewy:  Lidia Antkowiak, s. Anna Papierz, Waldemar Wróbel, przedstawiciele Rady Rodziców: Karolina Matysiak, Zbigniew Ochla i Jacek Ober, moderator panelu i trener CEO Barbara Rakicka, nauczyciele realizujący zadania programu, uczniowie reprezentujący Samorząd Uczniowski oraz zaproszeni paneliści. W tej części spotkania przedstawiono codzienną pracę w szkole strategiami oceniania kształtującego i zaproszono do otwartej dyskusji prowadzonej metodą world cafe, w której zastanawiano się nad zmianami we współczesnej szkole według pięciu obszarów tematycznych:

• O jakiej szkole marzy współczesny uczeń lub jego rodzice?
  • W jaki sposób szkoła może wspierać rodziców w wychowaniu?
  • Co ułatwia, a co utrudnia dzieciom uczenie się?
  • Jak zachęcać dzieci do poznawania nowych rzeczy?
  • Zadania domowe – pomagają czy przeszkadzają w procesie uczenia się?

Uroczystego nadania tytułu Szkoły Uczącej Się w imieniu prezesa CEO dr Jacka Strzemiecznego dokonała opiekunka szkoły w programie SUS, pani Barbara Rakicka, która potwierdziła stosowanie strategii oceniania kształtującego na poziomie zaawansowanym i życzyła dalszego rozwoju oraz sukcesów w codziennej zawodowej pracy.

Dyrektor szkoły pani Anna Pupka złożyła podziękowania: trenerom CEO Barbarze Rakickiej i Laurze Piotrowskiej za dwuletnią opiekę w programie SUS, nauczycielom prowadzącym lekcje – paniom: Annie Słupskiej, Karinie Durma – Więcławskiej, Klaudii Pacholak, Jadwidze Krawczyk, Agnieszce Bąk i Ewie Golcz, dyrektorom i nauczycielom sieci szkół w Marianowie i Dopiewie, nauczycielom panelistom z Marianowa, Dopiewa, Skalmierzyc i Grzymiszewa,liderom  grup nauczycielskich - paniom: Karinie Durma – Więcławskiej, Elżbiecie Kotlarz, Ewie Golcz i Annie Hojnackiej oraz nauczycielom, którzy uczestniczyli w programie, pani Marii Papis za wspólne, odważne wprowadzanie zmian edukacyjnych i dzielenie się doświadczeniem, jak również za przygotowanie panelu – paniom: Elżbiecie Kotlarz, Weronice Kociembie i Renacie Szymczak oraz uczniom i przybyłym gościom.