Bieg po zdrowie w klasach 4 .

Podsumowanie projektu.

W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie klas 4 realizowali program edukacyjny ,,Bieg po zdrowie’’.

Jest to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej, który opracowany został w Głównym Inspektoracie Sanitarnym. Nadrzędnym  jego celem jest zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.

Główne cele programu to:

• opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży,
  • pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego,
  • zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów,

Program został zrealizowany w postaci 6 lekcji tematycznych:

1.Palenie jest niezdrowe.

2. Jak się nie dać złowić nałogowi?

3. Dlaczego jest coraz więcej osób, które nie palą papierosów?

4. Palenie szkodzi!

5. Jak to zrobić, żeby nie palić?

6. Jak to zrobić, żeby inni nie palili?

Zajęcia realizowane były za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku uczniów. Podczas cyklu zajęć dzieci m.in. liczyły koszty jakie generuje palenie papierosów, pracowały przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów. Nie zabrakło zadań plastycznych. Uczniowie wykonywali plakaty profilaktyczne oraz komiksy – poradniki z przekazem profilaktycznym, utrwalające zachowania asertywne. Podstawą zajęć było stymulowanie kreatywności i aktywności. Uczniowie byli zachęcani do aktywnego udziału poprzez dyskusje, wymianę doświadczeń, spostrzeżeń czy pomysłów. Dzięki zajęciom uczniowie nauczyli się asertywności w zakresie uzależnień.

Z realizacją programu zapoznani  byli również rodzice. Przeprowadzono z nimi oraz innymi członkami rodziny rozmowy i krótkie wywiady z których wysunięto konstruktywne wnioski.

Magdalena Krystofiak

Więcej o projekcie:

W listopadzie rozpoczęliśmy realizację programu ,,Bieg po zdrowie’’. „Bieg po zdrowie” to program edukacji antynikotynowej. Został przygotowany przez Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy ze ekspertami z dziedziny psychologii. Odbiorcami programu są uczniowie KLAS 4 oraz ich nauczyciele i rodzice.

Celem projektu edukacyjnego „Bieg po zdrowie” jest zwiększenie wiedzy na temat szkodliwości palenia tytoniu oraz zapobieganie lub opóźnianie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży.

Program jest objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

Zespół nauczycieli wychowania fizycznego