Szlakiem żurawia

Druga tej wiosny wycieczka Szkolnego Koła Rowerowego miała przyrodniczy charakter.

Nasza grupa spotkała się w sobotę 12 marca jak zwykle pod szkołą o 9:00. Jechaliśmy przez Dąbrowę do Zgierzynki. Celem naszej wyprawy było Zgierzynieckie Uroczysko. Znajdują się tutaj aż dwa rezerwaty przyrody: „Rezerwat na Jeziorze Zgierzynieckim im. Bolesława Papi”, który został utworzony w celu zachowania miejsc lęgowych ptaków wodno-błotnych oraz rezerwat „Wielki Las”, który chroni kompleks lasów liściastych naturalnego pochodzenia.

Na skraju rezerwatu ornitologicznego wybudowano wieżę, z której można podglądać ptaki. W różnych porach roku występują tu w imponującej liczbie łącznie 140 gatunków. Wczesną wiosną na polach i łąkach wokół Jeziora Zgierzynieckiego łatwo można zobaczyć chodzące parami piękne żurawie. Po obserwacji okolicy z wysokości  wieży widokowej, ruszyliśmy w drogę powrotną przez Pakosław i Brody do Pniew.

D.N.