Szlakiem wiejskich dworów

Trzecia tej wiosny wycieczka Szkolnego Koła Rowerowego prowadziła  przez gminne wsie, w których zachowały się zabytkowe rezydencje dawnych właścicieli majątków ziemskich.

Jak zwykle spotkaliśmy się przed szkołą w sobotni poranek. Najpierw bezpieczną ścieżką rowerową dotarliśmy do Chełmna. Przy wjeździe do miejscowości, u podnóża Góry Chełmińskiej , znajduje się duży dwór z XIX/XX w. Ostatnim  jego właścicielem była niemiecka rodzina Lehmann – Nitsche. Po wojnie były tam biura, kawiarnia i mieszkania. Dziś budynek jest opuszczony.

Następnym zabytkiem na naszej trasie był dworek w Lubosinie. Pochodzi z połowy XVIII w. Ma cechy tradycyjnego dworu szlacheckiego. Nakryty jest wysokim czterospadowym, łamanym dachem polskim. Do 1945 r. należał do niemieckiej rodziny de Rege. Budynek położony jest w  zaniedbanym parku za wsią. Dziś dwór jest bardzo zaniedbany.

Z Lubosiny pojechaliśmy do Buszewa. Tutaj nad jeziorem stoi dworek z końca  XIX w. Wydaje się, że to najładniejszy zabytek  na trasie naszej wycieczki. Przed II wojną światową należał do rodziny Mielęckich. Choć widać próby remontu, jednak stan budowli nie jest najlepszy.

Droga powrotna do Pniew poprowadziła nas przez dobrze nam znany Las w Koninie.

D. N.